343. Czechy

12 wrz 2010


od: Laurent


Kościół Marii Panny przed Tynem (czes. Kostel Matky Boží před Týnem, potocznie Týnský chrám) to gotycki kościół w Pradze, we wschodniej części Starego Miasta, należący do świątyń z zakorzenioną tradycją reformatorską. Wygłaszali tu kazania poprzednicy Husa: Konrad Waldhauser, Jan Milíč z Kroměříža i Thomas Munzer, przedstawiciele radykalnego skrzydła reformacji niemieckiej. Mistrzowskim wytworem architektonicznym jest północny portal kościoła, będący dziełem warsztatu Parlera. W kościele znajduje się grób duńskiego astronoma Tychona Brahe, który znajduje się po prawej stronie świątyni patrząc od wejścia, niedaleko głównego ołtarza oraz arcybiskupa Jana Rokycany. Znajduje się tu także baldachim sporządzony przez Macieja Rejska, który zadaszył grobowiec jednego z biskupów. W tympanonie północnego portalu znajduje się pochodząca z 1390 płaskorzeźba przedstawiająca Mękę Pańską.

4 komentarze:

 1. Tak analizując, chyba największej unikatowości widokom na Czechy nadają te specyficznie kolorystyczne dachy budynków, że o samej specyficznej ich konstrukcji nie wspomne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam tam :) Pięknie jest :)
  Tzn było, teraz pewnie jest jeszcze ładniej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie urzekł mnie ten widok. Każdy kto był w Pradze mowił mi że jest piękna i chyba to musi byc prawda!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pragę odkrywa się kawałkami. Za każdym razem zupełnie coś innego. Zawsze fascynuje i zaskakuje!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.