351. Litwa

15 wrz 2010


od: Akve


William Merritt Chase, choć odbył studia w Europie i często do niej powracał nie osiedlił się w niej na stałe. Należał do generacji, która ceniła Monachium wyżej od Paryża. Po powrocie do Ameryki zdobył popularność właśnie dzięki swemu monachijskiemu stylowi. Wkrótce stał się on jednak przeszkodą w jego karierze, gdyż publiczność i krytycy oczekiwali czegoś autentycznie amerykańskiego. W latach 1886-90 Chase zmienił radykalnie swoje malarstwo - wykonał szereg widoków miejskich Brooklynu i Manhattanu. Wybierał dla swych obrazów miejsca szczególne -- parki i okolice brooklińskich doków.
Zwrot zainteresowania ku temu co codzienne i zwyczajne jest zwykle uważane za jedną z najważniejszych cech rodzącej się nowoczesności. Było to również wyrazem wiary w możliwości własnej sztuki, która jest w stanie z tematu pozbawionego wagi uczynić interesujące dzieło. Na pocztówce - dzieło Chase'a Morning at Breakwater, namalowane w Shinnecock, około roku 1897. Obecnie znajduje się w Terra Museum of American Art w Chicago.

1 komentarz:

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.