269. Francja

27 cze 2010


od: Christophe

Haut-Koenigsbourg to zamek położony niedaleko miejscowości Orschwiller w Alzacji we Francja. Ponieważ został zbudowany w strategicznej lokalizacji, na skalistym wzgórzu o wysokości 757 m n.p.m. w Wogezach, kolejne władze od średniowiecza aż po wojnę trzydziestoletnią wykorzystywały go jako warownię.
W 1899 roku zamek zostało przekazany niemieckiemu cesarzowi Wilhelmowi II przez miasto Sélestat. Hohenzollern nakazuje jego odbudowę. Prace restauratorskie prowadzone były pod nadzorem Bodo Ebhardta i zgodnie z życzeniem cesarza miały połączyć średniowieczną Alzację z niemiecką cywilizacją.
Po 1919 roku, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego zamek został przekazany Francji. Przez wiele lat szydzono z zamku ze względu na jego powiązania z cesarzem i dopiero w 1993 otrzymał status zabytku narodowego Francji.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że część filmu "Grand Illusion" w reżyserii Jean Renoir była kręcona w Haut-Koenigsbourg.

4 komentarze:

  1. Boskie ujęcie. Czyż Francja nie jest piękna?

    OdpowiedzUsuń
  2. Na studiach dowiedziałam się czemu Francja posiada tak wielką ilość zamków ;P Nie jest to dość miła i pachnąca historia ;P

    OdpowiedzUsuń
  3. a czemu znaczek szwajcarski? :P

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.