221. Afganistan

9 cze 2010


od: Asif


Kabul (pers. کابل) – stolica i największe miasto w Afganistanie, liczy ponad 2,5 miliona mieszkańców, i znajduje się w prowincji Kabul. Znane było w starożytności jako Ortospana lub Kabura. Jest ekonomicznym i kulturalnym centrum, znajduje się 1800 m n.p.m. w wąskiej dolinie między górami Hindukusz i leży nad rzeką Kabul.
W mieście produkuje się głównie amunicję, tkaniny, meble i buraki cukrowe, ale od 1978 r. rozwój ekonomiczny miasta był ograniczony, co było spowodowane prawie nieustającą wojną. Stan gospodarczy miasta uległ poprawie od czasu interwencja NATO w Afganistanie w 2001.
Kabul ma ponad 3000 lat, wiele imperiów walczyło o to miasto z powodu jego strategicznego położenia wzdłuż szlaków handlowych południowej i centralnej Azji. W 1504 r., Timurydzki książę Babur, zdobył Kabul. W 1776 r. miasto stało się stolicą Afganistanu za Timura Szaha Durrani. Od radzieckiej interwencji w Afganistanie w latach 80. do niedawna, miasto często było niszczone przez rebeliantów. Aktualnie jest ono w fazie rekonstrukcji.
Na zdjęciu budynek afgańskiej telefonii oraz hotel.

2 komentarze:

  1. jeśli tak wygląda cały Afganistan nie chciałabym tam mieszkać, jakbym cofneła się kilkanascie lat w Polsce

    OdpowiedzUsuń
  2. Cholera, Afganistan! Cholera, czemu to coś nie wygląda na coś specjalnego, przecież to Afganistan! Nie codziennie dostaje się pocztówki z Afganistanu ...wrrr.

    Mam nadzieje,ze znaczek zrekompensował 'blokowiska' :lol:

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.