206. Islandia

2 cze 2010


od: Eyrun


Reykjavík - stolica i największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa. Najbardziej wysunięta na północ stolica świata.
W miejscu dzisiejszej stolicy Islandii powstała najstarsza, założona z myślą o stałym osadnictwie, osada na wyspie. Założył ją w 874 roku norweski wiking Ingólfur Arnarson. Nazwał to miejsce Reykjavík, co po islandzku znaczy dymiąca zatoka, od znajdujących się tu gorących źródeł i gejzerów. Osada rozwijała się później dzięki założonemu w pobliżu w 1226 roku klasztorowi augustiańskiemu.
Do najciekawszych zabytków Reykjaviku należy postmodernistyczny ratusz będący siedzibą prezydenta Islandii oraz przypominający wzgórze bazaltowej lawy Hallgrímskirkja (dosł. "kościół Hallgrímura")widoczny na pierwszym planie. Ma 74,5 metra wysokości i jest drugim po Smáratorg pod względem wysokości budynkiem Islandii. Kościół nosi imię islandzkiego poety i duchownego luterańskiego Hallgrímura Péturssona. Znajduje się w centrum Rejkiawiku, jest widoczny z całego miasta oraz stanowi dobry punkt orientacyjny.
Na wieży kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok Rejkiawiku i otaczających go gór. Przed kościołem znajduje się pomnik Leifa Erikssona. Został on podarowany w 1930 przez Stany Zjednoczone z okazji 1000-lecia Althingu – islandzkiego parlamentu.

4 komentarze:

  1. Nie no :) Kartka pełen bajer!

    OdpowiedzUsuń
  2. To ja dodam coś nowego - i kartka i znaczek świetne ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy to nie dziwne...a może w zasadzie naturalne, że podobają się znacznej większości zdjęcia z lotu ptaku? Zawsze fascynuje nas to czego nie możemy mieć na codzień. Czyli właśnie takowe widoki, w końcu nie codziennie szybuje się w przestworzach :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.