256. Kolumbia

26 cze 2010


od: Aleja

Katedra solna Zipaquirá ( hiszp. Catedral de Sal de Zipaquirá) jest podziemnym katolickim kościołem zbudowanym w tunelach kopalni soli kamiennejh 200 metrów pod ziemią w pobliżu miasta Zipaquirá w Kolumbii. To bardzo popularna miejscowość turystyczna i miejsce pielgrzymek w kraju. Nazwa "Solna" ma przede wszystkim przyciągnąć turystów - przy kościele, który przyjmuje aż 3000 zwiedzających w niedziele, nie ma biskupa, a zatem miejsce nie posiada oficjalnego statusu katedry w katolicyzmie.
Świątynia na tyłach ma trzy sekcje reprezentujące narodziny, życie i śmierć Jezusa, a ikony, ozdoby i detale architektoniczne są ręcznie wyrzeźbione w soli kamiennej.
Solna Katedra jest uważana za jedno z najważniejszych osiągnięć architektury Kolumbii, została także nominowana jako "Perła nowoczesnej architektury". Dla mieszkańców Kolumbii katedra stanowi cenne dziedzictwo kultury i religii.

3 komentarze:

  1. no napewno cenne. solna katedra. hmm..:)

    OdpowiedzUsuń
  2. cacko jak nic :)

    OdpowiedzUsuń
  3. a najpiękniejsze jest to, że w Zipaquirze współpracują z Wieliczką :D i wszystkim turystom pokazują także zdjęcia z Polski :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.