232. Szwajcaria

11 cze 2010Bez wątpienia za największą atrakcję szwajcarskiego Berna można uznać średniowieczne stare miasto, wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. W 1405 roku miasto, wtedy jeszcze drewniane, doszczętnie spłonęło. Odbudowano je głównie przy użyciu piaskowca, co nadało mu małomiasteczkowy charakter.
Szczególnie warte zobaczenia są ulice Marktgasse i Kramgasse, na których w odległości 150 m od siebie usytuowanych jest jedenaście ΧVІ-wiecznych fontann z figurami, w tym najpopularniejsza z nich Fontanna Wielkoluda przedstawiająca olbrzyma pożerającego małe dzieci. Wyjątkowy charakter tym ulicom nadają arkady, ciągnące się na odcinku 6 km. Przy Kramgasse wznosi się również słynna Zeitglockenturm, wieża zegarowa z 1530 roku, która jest widoczna na zdjęciu. Niegdyś była ona częścią bramy miejskiej. Cztery minuty przed każdą pełną godziną poruszają się figurki zegara, odgrywając kilkuminutowe przedstawienie. Zegar spóźnia się 3 minuty na rok.

takie oficjalne kartki to ja mogę dostawać codziennie :)

2 komentarze:

  1. Świetny widoczek :D i te dachy przyprószone śniegiem, w taki upał jak dziś chciałoby się tam przenieść :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zimy nie lubię, ale za to lubię kartki z lekko przyprószonym śnieżkiem :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.