243. Japonia

16 cze 2010


od: Noriko


Kopuła Bomby Atomowej (jap. 原爆ドーム, Genbaku Dōmu) – znajdujący się w Hiroszimie budynek-pomnik, upamiętniający zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.
Budynek zaprojektowany jako centrum wystawowe przez czeskiego architekta Jana Letzla został ukończony w kwietniu 1915. W sierpniu tego roku został oddany do użytku.
Eksplozja po zrzuceniu bomby atomowej 6 sierpnia 1945 miała miejsce w bezpośredniej bliskości hali, hipocentrum znajdowało się ok. 150 metrów od niej. Był to jedyny tak blisko położony budynek, który nie uległ całkowitemu zniszczeniu. Został on zabezpieczony jako Pomnik Pokoju, w takim stanie w jakim znajdował się bezpośrednio po wybuchu. Wokół znajduje się Park - Pomnik Pokoju.
W 1996 Kopuła Bomby Atomowej została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

1 komentarz:

  1. mam z tym obiektem, tylko, że od innej strony. a pocztówka całkiem fajna, z resztą jak wszystkie (dla mnie) japońskie. ;-)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.