225. Wietnam

10 cze 2010

od: Arni

Hanoi (wiet. Hà Nội) - stolica i drugie co do wielkości, po mieście Ho Chi Minh, miasto Wietnamu. Polityczne, ekonomiczne i kulturalne centrum kraju.
Początki miasta wiąże się z cytedelą Co Loa powstałą ponad 200 lat p.n.e. W ciągu swojego istnienia nosiło wiele nazw. Najdłużej bo do końca XIX w. (chociaż z przerwami) funkcjonowała nazwa Thăng Long (Wzlatujący Smok).
W 1010 roku cesarz Lý Thái Tổ przeniósł stolicę państwa do Đại La i nazwał ją poetycko Wzlatujący Smok. Miasto było stolicą do 1802 r., gdy ogłaszając się cesarzem, Gia Long ustanowił swoją siedzibę w rodowym Hue. Do Hanoi stolica wróciła wraz z proklamowaniem Demokratycznej Republiki Wietnamu 2 września 1945.
Mimo wielokrotnych zniszczeń w Hanoi wciąż istnieje wiele zabytków starej architektury, szczególnie na Starym Mieście (dzielnica Hoan Kiem). Jest tu wciąż praktykowanych wiele tradycyjnych rzemiosł, jak formowanie brązu, produkcja wyrobów z laki, grawerstwo, czy haft.
Na zdjęciu stacja kolejowa w Hanoi. Stacja posiada 5 peronów. Tutaj rozpoczyna się najdłuższa w Wietnamie linia kolejowa do Sajgonu o dług. 1726,2 km.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.