375. Irak

13 paź 2010


od: Milad

Irak, Republika Iraku (arab. العراق, Al-Iraq, kurd. كۆماری عێراق, Komari Irak) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, leżące nad Zatoką Perską. Na terenach zajmowanych przez dzisiejszy Irak, około 3500 roku p.n.e. rozwinęła się starożytna cywilizacja Sumerów (Mezopotamia), później narodziły się tam cywilizacje babilońska i asyryjska, podbite w pierwszej połowie VI w. p.n.e. przez Persję. Po podbojach Aleksandra Macedońskiego w latach 334-321 p.n.e. tereny te weszły w skład jego imperium, a następnie były najważniejszą prowincją imperium Seleucydów. Górne zdjęcie środkowe i po prawej przedstawiają starożytne freski babilońskie, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kartka sama w sobie nie jest jakoś specjalnie najpiękniejsza, ale... to Irak!

9 komentarzy:

 1. A no właśnie! Nie zawsze dostaje się Irak!

  OdpowiedzUsuń
 2. No, no! Znaczki fajne. Ciekawe ile szczęścia potrzeba, aby dostać taki Irak? Jakiś matematyk przydałby się na forum do wyliczania prawdopodobieństwa. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie no, każda następna kartka jest z coraz 'egzotyczniejszego' kraju ;)
  Zazdroszczę.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow... Trochę zazdroszczę tego Iraku! :) Perełka!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna pocztówka. Bardzo zazdroszczę, ciekawy kąsek Ci się trafił.

  OdpowiedzUsuń
 6. Znaczki mi się podobają, ale mam nadzieję, że pocztówka na żywo wygląda korzystniej? Gratuluję Iraku, bo to perełka sama w sobie, ale... jakoś kartka mnie nie zachwyca... :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Karo, na żywo wygląda niestety niewiele lepiej. nie wiem czy kiedyś spotkałaś się z niemieckimi kartkami z okresu NRD, ale jeśli tak - to tak właśnie wygląda. a na dodatek jest to to nieszczęsne multiview.
  ale i tak dobrze, że dostałam takiego biedaka z Iraku niż z jakiegoś znanego i popularnego kraju ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Też czekam na pocztówki od Milad'a :D
  Długo szła do Ciebie?

  OdpowiedzUsuń
 9. znaczy mój Milad to dziewczyna, więc nie wiem czy mówimy o tej samej osobie :P
  ale moja szła chyba jakieś 2 tygodnie, o ile pamiętam ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.