1549. Polska

20 sie 2015
od: Mama&Ciocia

Zamek Kazimierzowski to renesansowy zamek w Przemyślu, na Wzgórzu Zamkowym, położonym na wysokości 270 m n.p.m.
Pierwszy zamek został wzniesiony na wzgórzu po roku 1340, za panowania Kazimierza Wielkiego w miejscu drewniano-ziemnego grodu, w którym już w początkach XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował murowaną romańską rotundę i palatium. Zamek Kazimierza Wielkiego został zbudowany w stylu gotyckim. Z tego okresu do dziś zachowała się jedynie ostrołukowa brama wjazdowa. Zamek ten został uszkodzony podczas najazdu Wołochów w 1498 roku. Odbudował go w latach 1514-1553 Piotr Kmita Sobieński, wzmacniając jego obronność poprzez budowę basteji. Zamek posiadał plan czworoboku z okrągłymi basztami na narożach, a w narożniku południowym czworoboczną wieżę. Pod zamkiem znajdował się ufortyfikowany przygródek. W latach 1616-1633 starosta Michał Krasicki zlecił Galeazzo Appianiemu przeprowadzenie przebudowy zamku podwyższając baszty północną i wschodnią, natomiast skrzydło północno-wschodnie przekształcił na budynek mieszkalny z krużgankami.
W latach 1759-1762 roku starosta Stanisław Poniatowski zburzył kurtynę południowo-zachodnią wraz z basztami i wybudował nowy mur pomniejszający obszar zamku o ok. 10 metrów. Do budynku bramnego dodano przypory. W latach 1865-1867 wykonano remont skrzydła północno-wschodniego i baszty północnej. Od 1884 roku na zamku swoją siedzibę miało Przemyskie Towarzystwo Dramatyczne "Fredreum".
Pod koniec XX wieku odbudowano częściowo mur kurtynowy od strony południowo-zachodniej i obie baszty przy tej kurtynie. Na dziedzińcu odsłonięto zarys romańskiej rotundy i palatium powstałego pod koniec panowania Bolesława Chrobrego. W 2012 r. zapoczątkowano prace nad wyeksponowaniem tych reliktów oraz odkrytej w trakcie prac tzw. Cerkwi Wołodara.
Warto wspomnieć, że zamek w Przemyślu stał się wzorcem dla ukończonego w 1938 roku Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na szczycie Pop Iwan w paśmie Czarnohory w Beskidach Wschodnich.

Przemyśl nieodmiennie kojarzy się mi z dzieciństwem kiedy co roku, w Wielkanoc, jechaliśmy tam w odwiedziny do mojej cioci. Szkoda, że nie kultywujemy już tej tradycji.

10 komentarzy:

 1. Piękne kolory i piękny widok nocą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie byłam w Przemyślu, a pocztówka pokazuje bardzo ładny widoczek, aż chciałabym zobaczyć go na własne oczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo lubię nocne widoki na pocztówkach. :) przez Przemyśl chyba raz w życiu przejeżdżałam i to wszystko... ale mam stamtąd kilka kartek, między innymi z tym zamkiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podoba mi się nowy wygląd bloga :D Ja też myślę o zmianach ale ja to całkowite beztalencie jestem, jeśli chodzi o grafikę. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też jestem pod tym względem beztalenciem, dlatego na moim nowym blogu nie ma prawie w ogóle grafiki - jak widzisz, tylko jedno małe zdjęcie :D szukam jakiegoś lepszego, ale póki co nic mi się nie podoba.

   Usuń
 5. Wieczorne kartki powodują, iż fotografowane miejsce ma dodatkowy urok. Tu pięknu zamek, ale nawet bloki fotografowane nocą są "nawet" ładniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj tak, to akurat prawda. nawet mało zabytkowe miasto nocą wygląda jak miejsce godne uwagi :)

   Usuń
 6. Byłam w te wakacje w Przemyślu i się zakochałam odkąd go tylko zobaczyłam z pociągu! Wspaniałe miasto! :) Zamek także widziałam i jest bardzo ładny, choć bardziej zachwycił mnie oczywiście widok z Kopca Tatarskiego :) Chętnie tam wrócę, bo już nawet rodzicom zapowiedziałam, że muszę ich tam kiedyś zabrać, bo też się zakochają na pewno. Zauważyłam, że ludzie bardzo często mówili tam "w ten czas", co dla mnie było szokiem, bo nie słyszałam, aby ktoś wcześniej się tak wyrażał :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pochodzę z Podkarpacia, naleciałości podkarpackich nie używam, bo moja rodzina pochodzi ze Śląska, ale prawdę powiedziawszy nigdy nie zwróciłam uwagi czy tak się mówi u nas i czy tak mówią w Przemyślu. do sprawdzenia przy kolejnej wizycie w domu :D

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.