1552. Guernsey

28 sie 2015
od: Monica

Guernsey (Baliwat Guernsey, fr. Guernesey) to terytorium przy francuskim wybrzeżu na kanale La Manche, na wyspie Guernsey i pozostałych Wyspach Normandzkich z wyłączeniem wyspy Jersey.
Posiada specyficzny status Dependencji Korony brytyjskiej – nie stanowi formalnie części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ani Unii Europejskiej.
Guernsey podobnie jak Jersey, są de facto terytoriami zależnymi Wielkiej Brytanii (zależność ta wynika z tradycji, a nie jest zależnością de iure), nie należą jednak do Unii Europejskiej. Kwestiami obrony oraz spraw zagranicznych zajmuje się Wielka Brytania, zaś sprawami administracyjnymi, sądownictwem, gospodarką oraz finansami – władze lokalne.
Wyspy Guernsey, Alderney i Sark tworzą dependencję Korony brytyjskiej. Głową państwa jest królowa brytyjska Elżbieta II, reprezentowana przez gubernatora porucznika, który jest również naczelnym dowódcą wojsk. Władza ustawodawcza należy do parlamentu (Stany), zaś sądownicza do sądu królewskiego (Royal Court) i – na szczeblu lokalnym – sądów pokoju (Magistrates' Court). Terytorium dzieli się na 10 okręgów.
Święto państwowe to Dzień Wyzwolenia (Liberation Day) obchodzone 9 maja, kiedy to wyspa została uwolniona spod okupacji niemieckiej w 1945 roku.

Zabrałam się za porządki w swoich otrzymanych kartkach. I ku memu zaskoczeniu na samej górze pudła znalazłam tę oto kartkę z 2013 roku. Tym samym kolejne terytorium zależne mogę odhaczyć z mojej listy :)
Czy utrzymujecie porządek w swoich kartkach? Jak to robicie? Gdzie je trzymacie? Moje znajduję w różnorakich zakamarkach mieszkania i muszę w końcu coś z tym zrobić...

10 komentarzy:

 1. Oczywiście jeszcze nie mam żadnej kartki z tego miejsca (jak piszę prawie pod każdym Twoim postem :D ). Kartka świetna, a sam widok przypomina mi jedno miejsce w Austrii z małym zameczkiem i kościołem na wyspie na środku jeziora :)
  Karki trzymam w pudełkach i odkąd prowadzę bloga panuje tam totalny chaos :D Muszę w końcu to wszystko jakoś posegregować, bo szczerze mówiąc się gubię :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. muszę zacząć chyba wrzucać kartki ze sztampowych miejsc, bo mnie niedługo znienawidzisz :D
   w moich kartkach chaos panuje od samego początku, mam je w pudłach, ale znajduję je też luzem, w reklamóweczkach... masakra. o posegregowaniu ich nawet nie marzę, za dużo tego, musiałabym chyba osobny pokój zrobić na ich archiwum :D

   Usuń
 2. Jeszcze 2 tygodnie temu pocztówki trzymałam według następującego wzoru:
  * pierwsze pudełko było na kartki, które już pokazałam na blogu i były ułożone wg krajów
  * drugie pudełko było na kartki czekające na publikację (pogrupowane wg krajów albo tematyki, w takich grupkach do jednego wpisu)
  * w koszulce trzymałam kartki, które w danym miesiącu otrzymałam, żeby pod koniec podliczyć i rozdzielić do drugiego pudełka
  Teraz zrobił mi się bałagan jak nie wiem i kartki są wszędzie :/

  Pocztówkę z Guernsey mam już w sumie od jakiegoś czasu. A nie, mam chyba nawet dwie kartki z tego miejsca. Twoja mi się podoba, nawet bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. mam jedno pudelko z kartkami a w nim kartki ulozone alfabetycznie weglug panstw, od najnowszej do najstarszej. a kiedy juz ktos przeglada moje kartki najpierw dostaje wyklad na temat odkladania kartek w to samo miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pocztówką z Guernsey mogę się pochwalić, mam takową :) Mam nadzieję, że za niedługo pokaże.. A co do kartek, mam 6 pudełek i w każdej inny kontynent :) Pudełka dla Europy i Azji powoli mi się kończą, więc będę musiała wykombinować coś większego..

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję Towarzyszko! Rarytas! No i piękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widok taki jaki lubię:) Też mam w kolekcji reprint z Guernsey, ale wysłany z Polski.

  OdpowiedzUsuń
 7. oo, też akurat mam kartkę z tego terytorium - umówiłam się kiedyś na swapa. :) i jest to chyba moja jedyna kartka o kształcie zbliżonym do kwadratu.
  trzymam pocztówki w kopertach z nazwami państw, natomiast koperty w takim jakby koszyczku. kiedyś narzekałam na ten sposób przechowywania kartek, ale jako że nie mam możliwości (i tyle miejsca), by wszystkie gdzieś wyeksponować, a segregator nie pasuje mi do pocztówek o nieregularnych kształtach, to chyba zostanę przy kopertach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o rany, przy tak zaawansowanych sposobach przechowywania kartek czuję się przy was jak największa fleja :D

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.