1545. Wielka Brytania

10 sie 2015
od: Martina

W XX wieku Coventry stało się centrum angielskiego przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego. W okresie II wojny światowej miasto zostało poważnie zniszczone przez naloty niemieckiego lotnictwa. Najpoważniejsze naloty miały miejsce 14 listopada 1940 roku. Na skutek rozszyfrowywania niemieckich depesz (dzięki rozwiązaniu tajemnicy maszyny Enigma przez polskich matematyków przed wojną) znano termin bombardowania. Nie ewakuowano jednak miasta, aby nie zdradzić Niemcom wiedzy o Enigmie.
Dla upamiętnienia ciężkich bombardowań z 1940 pozostawiono, jako pomnik, ruiny zburzonej katedry z XIV wieku obok wzniesiono nową katedrę). Z gwoździ pochodzących z więźby dachowej zrujnowanej katedry utworzono ponad 160 krzyży (niem. Nagelkreuz). Krzyże te – jako symbol pokoju i pojednania – przekazano m.in. do Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie (który podzielił los katedry – został zniszczony w czasie nalotów alianckich) oraz innych kościołów w Niemczech.
Po wojnie losy Coventry były zmienne. Początkowo podniosło się z ruin i rozwinęło, by w czasie recesji popaść w kłopoty. Pod koniec XX wieku rozpoczęła się stopniowa odbudowa potencjału gospodarczego miasta.

5 komentarzy:

 1. Ta pocztówka średnio mi się podoba :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta pocztówka ma już chyba ładnych parę lat, tak wnioskuję po lekko wyblakłych kolorach (chyba, że to wina skanera ;)), ale takie mają swoją duszę :) Dla mnie im starsza pocztówka, tym piękniejsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kartka jest w miarę nowa, kupowana w tym roku, wysłana w tym roku. niestety w Coventry nie posiadają zbyt dużego wyboru kartek, stąd pewnie ten już trochę wyblakły wzór. ale historia kryjąca się za tą kartką (ruiny bazyliki pozostawione ku pamięci) powoduje, że jednak mi się ona podoba.

   Usuń
 3. Szczerze mówiąc dla mnie ta kartka ma coś w sobie i jest całkiem ładna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda tylko, ze pocztówka nie ma żadnego napisu, ale mimo to jest bardzo ładna. Klimatyczna :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.