1544. Polska

5 sie 2015
od: Mama&Ciocia

Kaplica Jaszczurówka (Kaplica na Jaszczurówce, Kaplica Najświętszego Serca Jezusa) to kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Toporowej Cyrhli. Świątynię zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza rozpoczęto budować w roku 1904, a poświęcono w 1907.
Kaplica jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Świątynia o widocznej konstrukcji zrębowej opiera się na wysokiej, kamiennej podmurówce. Z przodu posiada arkadowe podcienie. Na dachu krytym gontem umieszczono niewielką wieżyczkę, mieszczącą dzwon. Wnętrze składa się z prostokątnie zamkniętego prezbiterium oraz jednej nawy. Drewniany ołtarz główny przypomina góralską chatę. Wnętrze zdobią witraże projektowane przez S. Witkiewicza przedstawiające M.B. Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy. Ołtarze boczne, również wykonane z drewna pochodzą z lat 50. XX wieku.

To miejsce kojarzy mi się zawsze z moim dzieciństwem - jako dziecko przyjeżdżałam co roku do pobliskiego pensjonatu i to tutaj w niedzielę chodziło się na mszę pośród ubranych w tradycyjne stroje górali, obok kapliczki przechodziło się idąc do centrum Zakopanego i ją fotografowało co roku.

13 komentarzy:

 1. Mam taką samą pocztówkę.
  Ja również w dzieciństwie bywałam w tej kaplicy. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna kartka. Tak sobie myślę czy widziałam kiedyś tę kapliczkę.. Musiałam widzieć po przecież tyle razy byłam w Zakopanem...Tak czy siak na pewno odwiedzę jak będę tam kolejny raz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli byłaś nad Morskim Okiem to na pewno mijałaś ją w drodze autem/busem w tamtym kierunku :)

   Usuń
 3. Śliczna kartka. Tak sobie myślę czy widziałam kiedyś tę kapliczkę.. Musiałam widzieć po przecież tyle razy byłam w Zakopanem...Tak czy siak na pewno odwiedzę jak będę tam kolejny raz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna! Bardzo podobają mi się drewniane budynki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Drewniane zakopiańskie budynki są piękne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna pocztówka! ;-) aż chciał by się być w Zakopanym ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tą kaplicę na pocztówce, ale razem z 2 innymi kościołami. Piękna architektura.

  OdpowiedzUsuń
 8. dlaczego mnie tu nie było wcześniej?! już dodałam do obserwowanych!
  pocztówka jest piękna, tylko w górach można spotkać taką architekturę. Zakopane to moja ulubiona górska miejscowość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moja również! jest tam trochę kiczowato, jest tam trochę tłoczno, ale mimo wszystko ma zarówno przepiękne architektoniczne miejsca jak i niepowtarzalny klimat :)

   Usuń
 9. Bardzo piękna kartka. Miałam przyjemność odwiedzić to miejsce :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałam okazję być w Jaszczurówce :) Bardzo ciekawe miesjce

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy tam nie byłam, ale chętnie wybrałabym się na mszę pośród górali, bo uwielbiam ich tradycyjne stroje! W ogóle wolę góry niż morze (przynajmniej jeśli chodzi o nasze Bałtyckie), w sumie objawia się to chyba również na pocztówkach. Sama nie wiem, czy więcej mam nadmorskich miejscowości w zbiorach, czy jednak tych górskich - muszę sprawdzić :) W sumie bardzo rzadko pokazuję pocztówki z Polski na blogu, a mam tyle przeróżnych, że nie wiem kiedy to nadrobię :D

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.