1548. Węgry

17 sie 2015
od: Krzysztof

Metro budapeszteńskie (węg. Budapesti metró) to system kolei podziemnej zlokalizowany w stolicy Węgier, otwarty w 1896 roku. Jest to najstarsza czynna podziemna kolej w kontynentalnej części Europy.
Obecnie sieć metra składa się z czterech linii: żółtej, niebieskiej, czerwonej i zielonej. Punktem przecięcia tras trzech linii jest stacja Deák Ferenc tér, położona pod głównym placem Pesztu. Łączna długość szlaków wynosi 38,3 km, zaś ilość stacji - 52. Metro zarządzane jest przez Przedsiębiorstwo Transportowe Budapeszt (Budapesti Közlekedési Részvénytársaság).
Budowa pierwszej linii (M1) rozpoczęła się w 1894 roku - miała uświetnić przypadające dwa lata później obchody tysiąclecia państwa węgierskiego. Otwarcie odcinka pomiędzy stacjami Vörösmarty tér i Artézi fürdő (dziś Széchenyi fürdő) miało miejsce 2 maja 1896. W latach 1970 - 1973 linia została zmodernizowana: przebudowano stacje Vörösmarty tér i Deák Ferenc tér, odcinek wiodący przez Park Miejski (Városliget) został przebudowany na podziemny i wydłużony do stacji Mexikói út.
28 marca 2014 roku otwarto linię M4 w Budapeszcie. Ma długość 7,4 km, i znajduje się na niej 10 stacji.
Sławę budapeszteńskiemu metru przyniósł film Kontrolerzy z 2003 roku, nakręcony przez Nimróda Antala, którego akcja rozgrywa się głównie na stacjach kolei podziemnej miasta.

Metro w Budapeszcie, a szczególnie najstarsza linia, jest moim ulubionym metrem w jakim kiedykolwiek byłam i nie ma wizyty w Budapeszcie bez przejażdżki którąś z linii. A dźwięk sygnalizujący zbliżanie się do kolejnej stacji przez długi czas był moim sygnałem przychodzącego smsa. Niestety w nowym telefonie nie potrafiłam już tego ustawić :)

8 komentarzy:

 1. Metrem jechałam niestety tylko raz w Paryżu, ale od dawna planuję odwiedzić Budapeszt, więc mam nadzieję, że będę miała okazję przejechać się też budapeszteńskim metrem :) Świetna pocztówka, bardzo lubię kartki typu mapka + zdjęcia ciekawych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super jest ta pocztówka!
  Nie mam u siebie żadnej w takim stylu, ale im częściej patrzę na takie kartki tym bardziej zazdroszczę ich właścicielom i marzę by mieć chociaż jedną tego typu. Do tego wszystkiego znaczek jest również bardzo ciekawy, więc podwójnie zazdroszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po raz pierwszy widzę pocztówkę z planem metro, super! Metrem miałem okazję jechać w Berlinie, Moskwie i Londynie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no proszę, a ja metro-mapek mam już kilka, jeśli nie kilkanaście w swojej kolekcji i wszystkie są mniej więcej tego samego typu.
   metra w Moskwie zazdroszczę najbardziej! marzy mi się nim kiedyś przejechać, bo ponoć to najpiękniejsze metro na świecie!

   Usuń
 4. Jakież zmiany na blogu Towarzyszko! Bardzo mi się podoba, tak świeżo!
  A kartka rzeczywiście rzadka. Tylko rosyjskie taki widziałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Towarzyszu, melduję, że z z zachwytem przyjęłam komplement!

   a takich kartek u siebie mam całkiem sporo, aż dziw, że nie widziałeś żadnej u mnie :)

   Usuń
 5. Znów dowiedziałam się czegoś nowego :D nie wiedziałam, że to metro jest takie stare! W ogóle nie jechałam jeszcze nigdy metrem (ale wstyd!), bo w sumie nasze warszawskie jakoś mi nie po drodze, a w innych krajach nie byłam aż w takich dużych miastach. Zawsze podobały mi się pocztówki z siecią metra, są świetne. Pamiętam, że kiedyś grałam w taką grę, że był rysunek linii metra i miasta do wyboru i trzeba było zgadnąć, które miasto ukazuje :D niektóre były naprawdę trudne, inne kojarzyłam z pocztówek lub z własnego przeglądania Internetu :p

  OdpowiedzUsuń
 6. Jechałam tym metrem starym jak byłam w Budapeszcie. W ogóle to miasto jest mega klimatyczne.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.