1539. Niemcy

20 lip 2015
 od: Anke

Park Górski Wilhelmshöhe (niem. Bergpark Wilhelmshöhe) to 240-hektarowy barokowy park w północnoheskim mieście Kassel. 
Został zaprojektowany w stylu angielskim i uchodzi za największy park górski Europy. Wraz z pałacem Wilhelmshöhe stanowi wyjątkowo harmonijne połączenie kultury, natury i sztuki ogrodniczej, w którym wyróżnić można różne nurty architektury ogrodowej, sztuki i techniki tamtych czasów. Ten mający ponad 300 krajobraz kulturowy jest przykładem rozkwitu architektury krajobrazu w okresie absolutyzmie europejskim. Powstawał od roku 1696 według pomysłu landgrafa Karla von Hessen-Kassel, który chciał wzmocnić pozycję książąt z Kassel na tle innych dworów. Następnie w 1701 roku włoski mistrz budowlany Giovanni Francesco Guerniero wykonał większość elementów aranżacji wodnych, których ukoronowanie stanowi stworzony w 1717 roku Herkules. Potężna statua z miedzi ma sugestywnie pokazać cnoty sprawiedliwego i mądrego władcy oraz jednocześnie wszechwładzę landgrafa.
U stóp około 70-metrowego cokołu podziwiać można unikatowy na skalę światową spektakl: ponad 750 000 litrów wody spływa kanałami o łącznej długości 12 kilometrów w dół do Wielkiej Fontanny w jeziorze pałacowym, gdzie tryska pod naturalnym ciśnieniem na wysokość 52 metrów. Wyjątkowe wrażenie robią wspaniale aranżacje wodne po zapadnięciu zmierzchu, wyznaczając świetlistą drogę od olbrzymiej rzeźby Herkulesa do pałacu Wilhelmshöhe. Urzekające bogactwo dzieł sztuki kryje ponadto sam pałac: mocno zniszczony podczas drugiej wojny światowej został w 1974 roku odbudowany i dzięki znajdującej się w nim Galerii Starych Mistrzów (Galerie Alter Meister), zbiorom grafik i zbiorom sztuki starożytnej jest magnesem dla publiczności w niezwykle bogatym w atrakcje Parku Górskim Wilhelmshöhe.
W czerwcu 2013 park został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

4 komentarze:

 1. Mam taki sam widok u siebie, ale latem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kassel to bardzo popularne miejsce, ale nie miałam okazji tam być, ani otrzymać żadnej pocztówki z tym widokiem. Nie miałam pojęcia, że jest on na liście UNESCO! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Został wpisany niedawno, dlatego moja kolekcja UNESCOwa się automatycznie rozszerzyła, bo kartkę dostałem wcześniej :)

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.