1542. Kosowo

29 lip 2015
od: Aśka&Michał

Prizren (alb. Prizreni) to miasto w południowym Kosowie, które 17 lutego 2008 roku jednostronnie proklamowało niepodległość. Leży w pobliżu granicy z Albanią, u podnóża Szar Płaniny i jest stolicą regionu Prizren. 
To drugie co do wielkości miasto Kosowa a zarazem handlowy ośrodek regionu rolniczego; specjalizuje się w przetwórstwie owoców i warzyw oraz może poszczycić się rozwiniętym rzemiosłem artystycznym.
Prizren to najbardziej turystyczne miasto Kosowa, przyciągające zabytkami obu wielkich religii regionu – prawosławia i islamu (widoczny na zdjęciu meczet Sofi Sinan Pasha z 1615), oryginalną osmańską zabudową starego miasta oraz imprezami kulturalnymi ożywiającymi wielowiekową historię.
Prizren odegrał kluczową rolę w czasie albańskiego odrodzenia narodowego pod koniec XIX w., użyczając nazwy pierwszemu albańskiemu kongresowi – Lidze Prizreńskiej z 1878 r.
Dodatkowym atutem miasta jest jego malownicze położenie u stóp wzgórza, a uroku dodaje mu rzeka Lombardhi (występująca też pod serbską nazwą Bistrica) wraz z charakterystycznym kamiennym mostem w centrum miasta. Podczas wojny w 1999 r. Prizren miał dużo szczęścia, gdyż większość miasta nie uległa zniszczeniu.

Przeżywam tę kartkę niesamowicie, zwłaszcza, że dostałam ją od znajomych z ich autostopowej bałkańskiej podróży i zupełnie nie spodziewałam się, że otrzymam ją właśnie z Kosowa. A Kosowo marzy mi się od lat, niestety podczas żadnej z moich bałkańskich wypraw nie udało mi się tam dotrzeć.

8 komentarzy:

 1. Wspaniała pocztówka, no i sam fakt, że to Kosowo! Nie mam stamtąd żadnej kartki i chyba nie widuję ich zbyt często na innych blogach. Miło, że znajomi o Tobie pamiętali :) Zazdroszczę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna pocztówka. Pozazdrościć.
  Tamte rejony są zupełnie inne od wszystkich- wyjątkowe, te pocztówki świetnie to obrazują.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna karteczka.Niestety nie posiadam pocztówki z Kosowa:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do tej pory myślałam, że takie kartki są po prostu nie do zdobycia a tu proszę, jednak. więc głowa do góry, może i Tobie z czasem uda się taką zdobyć :)

   Usuń
 4. Gratuluję takiego rarytasku!

  OdpowiedzUsuń
 5. Oooo zazdroszczę kartki z Kosowa ;) Wymieniłam się kiedyś za kartkę też z miasta Prizren, ale czekam już ponad pół roku :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Kosovo? Zazdroszczę! Jeszcze nie udało mi się zdobyć żadnej kartki z tego miejsca i chyba w najbliższej przyszłości mi się nie uda :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję Towarzyszko rarytasu! Bardzo ładna!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.