1534. Bułgaria

13 lip 2015
od: Irenka

Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego to prawosławny sobór w Wielkim Tyrnowie, w kompleksie rezydencji patriarchów bułgarskich stanowiącej część twierdzy Carewec.
Sobór został wzniesiony na miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V–VI wieku. Jego budowa trwała od XIII do XIV wieku. W pierwszym etapie prac zbudowano cerkiew jednonawową, w drugim – powiększono ją, przekształcając w świątynię krzyżowo-kopułową z trzema absydami, przedsionkiem i egzonarteksem. Zbudowano również wysoką cerkiewną dzwonnicę, co było ewenementem w średniowiecznej bułgarskiej architekturze sakralnej. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz sobór dekorowany był mozaikami i freskami. Sobór w Wielkim Tyrnowie nazywano matką wszystkich bułgarskich cerkwi.
Cerkiew była częścią ufortyfikowanej rezydencji patriarchów, położonej wewnątrz twierdzy carewieckiej, ale posiadającej dodatkowo własne umocnienia. Została całkowicie zniszczona – razem z rezydencją patriarszą – po zdobyciu Carewca przez Bajazyda I w 1393.
W 1981 sobór został odbudowany według projektu Bojana Kuzupowa, opartym na zachowanych miniaturach i planach świątyni oraz na informacjach pozyskanych w czasie prac archeologicznych. Decyzję o rekonstrukcji obiektu podjęto w związku z obchodami 1300-tnej rocznicy powstania państwa bułgarskiego. Do 1985 trwały prace nad dekoracją wnętrz i wykonaniem fresków, których autorem jest Teofan Sokerow. Freski nie stanowią kopii pierwotnych malowideł znajdujących się w soborze, nie zostały wykonane w oparciu o kanony prawosławne, lecz we współczesnym stylu monumentalnym. Ich wygląd i treść ma przedstawiać potęgę i poziom rozwoju kulturalnego średniowiecznej Bułgarii. Odbudowana świątynia pełni funkcje pomnika historii – nie jest stale użytkowana liturgicznie. Święta Liturgia odprawiana jest w niej od 2013 jedynie w święto patronalne. Od 1985 obiekt jest również dostępny dla zwiedzających.

3 komentarze:

 1. Mimo, że pocztówka wcale mnie nie zachwyciła i wydaje mi się dość... szara, niestety, to sam budynek jest ciekawy. Lubię czasem popatrzeć na freski, więc to pewnie one by mnie przekonały do zajrzenia do środka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na obronę pocztówki mam to, że jest kartką starą, z lat 80-tych, wygrzebaną przez moją przyjaciółkę na jakimś targu staroci/jarmarku w Bułgarii. więc mimo, że swoje lata świetności ma za sobą i nie umywa się do współczesnych pocztówek to nadal mi się podoba :)

   Usuń
 2. Budowla prezentuje się okazale :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.