1541. Niemcy

27 lip 2015
od: Michaela

Zamek Hohenschwangau (niem. Schloss Hohenschwangau) to zamek wzniesiony przez króla Maksymiliana II Bawarskiego, położony w niemieckiej wiosce Hohenschwangau niedaleko Füssen w południowo-zachodniej Bawarii.
Zamek Hohenschwangau został zbudowany na ruinach XII-wiecznej twierdzy - Schwanstein. W roku 1829 książę Maksymilian (później król Maksymilian II Bawarski) zdecydował się na budowę rezydencji właśnie w tym miejscu, ze względu na bardzo atrakcyjne położenie oraz wspaniałe widoki. Ziemię nabył w 1832, a rok później rozpoczęto pierwsze prace. Budowa trwała do 1837 roku, głównym architektem był Domenico Quaglio Młodszy, któremu zamek zawdzięcza neogotycki wygląd.
Zamek był letnią rezydencją króla Maksymiliana, jego żony Marii Fryderyki Pruskiej oraz dwóch jego synów - Ludwika i Ottona, w której spędzali wiele czasu. Po śmierci króla Maksymiliana  w1864 Ludwik zamieszkiwał w zamku wraz z matką, aż do ukończenia budowy jego nowej, położonej niedaleko rezydencji - Neuschwanstein w 1869. Maria Fryderyka Pruska mieszkała w zamku, aż do swojej śmierci w 1889 roku. Później zamieszkał tu szwagier Marii - książę-regent Luitpold Bawarski. Dzięki Luitpoldowi dokonano elektryfikacji zamku w 1905 roku. Po jego śmierci w 1912 otwarte zostało muzeum, które jest czynne do dnia dzisiejszego.
Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej budynek nie odniósł żadnych szkód. W latach 1933-1939 zamek pełnił funkcję letniej rezydencji księcia Rupperta Bawarskiego oraz jego rodziny. Obecnie jest otwarty przez cały rok (z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia) i jest odwiedzany przez ok. 300 000. turystów z całego świata rocznie.

13 komentarzy:

 1. Przepiękny zamek :) Wczoraj zastanawiałam się nad mała wycieczką do Niemiec :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że ty też reaktywujesz bloga? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak się jakoś złożyło. pasja jest jednak silniejsza :)

   Usuń
 3. Wiele jest pięknych zamków w Niemczech. Ten też cudowny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie to nie kojarzę tego niemieckiego zamku. Jakoś nigdy nie interesowały mnie w sumie zamki u naszych zachodnich sąsiadów :p Być może dlatego, że nawet w Polsce jeszcze wszystkich nie widziałam. Ale pocztówka jest bardzo ładna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. oo widzę że u Ciebie też zamek Niemiecki i też na Bawarii jak dobrze pamiętam to Zamek Neuschwanstein i Zamek Hohenschwangau są nie daleko siebie ;-) więc jak będę miała okazję zobaczyć Zamek Neuschwanstein to do drugiego też się wybiorę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, leżą obok siebie - ten jest ojca a słynniejszy syna, ale i jeden i drugi są zdecydowanie warte obejrzenia :)

   Usuń
 6. Zastanawiam się, czy jest jakiś zamek w Bawarii, który nie jest ładny? Kartka jest piękna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ooo, coś w tym chyba jest. też nie spotkałam się do tej pory z żadnym szpetnym zamkiem tam. albo może tym brzydkim po prostu nie robią zdjęć:)

   Usuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie widoki! Piekna kartka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bawaria jest pełna takich baśniowych zamków.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.