1540. Holandia

27 lip 2015
od: Elise

O Holandii pisałam już tyle razy, że ciężko napisać o niej coś nowego. Więc może tym razem skupię się na kilku ciekawostkach związanych z tym krajem.
 • Prawie każdy obywatel tego kraju ma rower w sumie jest ich ponad 16 milionów (w samym Amsterdamie jest ponad 600 tysięcy rowerów). Z tego powodu w Holandii jest 15 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych a niektóre są nawet podgrzewane. Na rowerach jeżdżą wszyscy, do pracy dojeżdżają na nich nawet premier rządu i jego ministrowie.  A jakby tego było mało, w większości zakładów pracy jest łazienka z prysznicem, aby można było się odświeżyć po jeździe na rowerze.
 • 25% powierzchni Holandii znajduje się poniżej poziomu morza. Średnia wysokość kraju wynosi 10 m n.p.m. Z drugiej strony natomiast Holendrzy są najwyżsi na świecie - średni wzrost mężczyzn to 184 cm, a kobiet 170 cm.
 • W mieście Delft występuje efekt "wielkiego nieba" - optyczne złudzenie wynika z równinnego krajobrazu i depresji. 
 • Warzywami z holenderskich szklarni żywi się połowa europy, choć jedynie 2 % Holendrów pracuje w rolnictwie. 
 • Ciężko natrafić na reklamy na ulicach, a jak już, to są one w przemyślany sposób wkomponowane w otoczenie. 
 • W Best znajduje się 2 metrowy pomnik kreta upamiętniający wydrążenie 3 kilometrowego tunelu kolejowego. 
 • Własnoręcznie skręcone papierosy są popularniejsze od gotowych, kupionych w sklepie. Holendrzy doszli w ich robieniu do takiej perfekcji, że potrafią je zrobić bez problemu jedną ręką. 
 • W Amsterdamie karą za picie alkoholu i palenie papierosów w parkach jest sprzątanie ulic. Najpopularniejszym holenderskim "łamańcem językowym" jest : Als vliegen achter vliegen vliegen, vliegen vliegen vliegensvlug, co oznacza "kiedy mucha leci za muchą, muchy lecą bardzo szybko". 
 • Kraj ten zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem ilości stron pornograficznych - na 1,8 milionach domen znajduje się ponad 187 milionów podstron o tematyce "+18".

4 komentarze:

 1. Efekt "wielkiego nieba"? Brzmi intrygująco. Nigdy o czymś takim nie słyszałam :) Pocztówka bardzo symboliczna, podoba mi się. Zawsze chciałam wybrać się na ten targ serowy! Nawet już zaczęłam namawiać rodziców, że w którąś niedzielę musimy tam wyskoczyć, jak u nich będę :p

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna pocztówka!! ;-)
  Ostatnio myślę o małej wycieczce do Holandii,a głównie to Amsterdam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam kartki z tej serii. Mam spora ilość kartek z Holandii, ale z tej serii chyba tylko jedną. A szkoda.
  Tak swoją drogą, ciekawa jestem, czy u nas przyjęłaby się taka kara za picie i palenie w parkach? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na żywo te pola tulipanów wyglądają cudownie! :) W tamtym roku udało mi się to wszystko zobaczyć na krótkiej, weekendowej wycieczce do ogrodów Keukenhof i Amsterdamu. Chyba nawet przywiozłam tą samą pocztówkę, choć nie jestem pewna :D

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.