455. Irlandia

31 sty 2011


od: Anne


Waterford (irl. Port Láirge, staronord. Vedrarfjord – "wietrzny fjord") to główne miasto na południowym wschodzie kraju i piąte co do wielkości w kraju. Założone w roku 914 przez Wikingów, jest najstarszym miastem w Irlandii.
Najstarsza część Waterford to tzw. Trójkąt Wikingów, otoczony przez zachowane do dziś fragmenty fortyfikacji z X w. Jednym z wierzchołków tego trójkąta jest słynna Wieża Reginalda. W XV w. miasto powiekszono dobudowująć mury miejskie na zachodzie. W Waterford zachowało się najwięcej fragmentów murów miejskich ze wszystkich miast w Irlandii. Jedynie w Derry, w Irlandii Północnej, jest więcej zachowanych murów, jednak pochodzą one z późniejszego okresu. Codziennie organizowane są wycieczki po miejskich murach Waterford.

454. Holandia

31 sty 2011


od: Marianna


Wiatraki, saboty, tulipany, sery i rowery - to są symbole Holandii. Można do nich dołączyć jeszcze równie słynne stroopwafel, które również dumnie widnieją na kartce. Wiatraki kręcą się jeszcze w wielu miejscach, nadal można spotkać farmera w sabotach, tulipany jak piękny dywan barwią w maju okolice Lisse a żółte sery można kupić wszędzie.
Symbole te są umiejętnie wykorzystywane turystycznie, bo czegóż szuka turysta w Holandii? Potwierdzenia swoich wyobrażeń o tym kraju, zobaczenia tego - czego się spodziewa zobaczyć.

453. Ukraina

30 sty 2011


od: Ewa & Daniel

Lwów (ukr. Львів, ros. Львов, niem. Lemberg, łac. Leopolis) to największe miasto zachodniej Ukrainy oraz stolica obwodu lwowskiego. Lwów znajduje się na pograniczu wschodniego Roztocza (Roztocze Lwowskie) i Wyżyny Podolskiej, nad Pełtwią i stanowi ważny ośrodek przemysłowy, lotniczy, kolejowy oraz drogowy.
Do 1939 była to stolica znajdującego się w Polsce województwa lwowskiego, wcześniej znajdował się w województwie ruskim Korony Królestwa Polskiego. Administracyjnie, jako stolica wspomnianych województw, Lwów stanowił jedno z głównych miast I i II Rzeczypospolitej, a w okresie zaborów był jednym z najważniejszych ośrodków nauki, oświaty i kultury polskiej i ukraińskiej, oraz centrum politycznym i stolicą Galicji. Lwów nadal stanowi główny ośrodek nauki i kultury polskiej na Ukrainie.

452. Uganda

28 sty 2011


od: Jo

Jeszcze w XIX wieku świat zwierząt w Ugandzie był bardzo bogaty, zarówno w liczbę gatunków jak i liczebność sztuk. W wyniku działań ludzkich w XX wieku, a zwłaszcza podczas wojny domowej, świat zwierząt uległ znacznemu wyniszczeniu. Najmniej ucierpiały żyjące nad wodami hipopotamy i krokodyle. W górach Wirunga znajduje się jedno z ostatnich miejsc występowania goryla górskiego.
Uganda reprezentuje typowy dla sawann zwierzyniec, głównie antylopy, żyrafy, bawoły i wielkie koty, takie jak lwy i gepardy. Z ptaków powszechne są strusie i flamingi żyjące nad wodami jezior. Świat ptaków w porównaniu z liczbą gatunków ssaków jest o wiele bogatszy, w Ugandzie istnieje 1061 gatunków ptactwa. Jednym z ważniejszych przedstawicieli ptaków jest koronnik szary, będący symbolem kraju widniejącym na godle Ugandy obok gazeli. Ciekawym gatunkiem jest także żyjący nad wodami trzewikodziób, z charakterystycznym dziobem. W wodach wielkich jezior żyje stosunkowo mała liczba gatunków ryb, głównie są to okoń nilowy i sum.

451. Polska

28 sty 2011


od: margaretka02

Wrocławski Ratusz (niem. Rathaus zu Breslau, łac. Praetorium, Consistorium) — późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.
Ratusz znajduje się w południowo-wschodnim narożu bloku śródrynkowego (tretu). Dwukondygnacyjny, podpiwniczony, trójtraktowy budynek na planie wydłużonego prostokąta z wieżą i kilkoma przybudówkami powstał w kilku etapach budowlanych na przestrzeni około 250 lat (od schyłku XIII w. aż po wiek XVI). Obecny kształt Ratusz zawdzięcza restauracjom przeprowadzonym od XIX do XXI wieku.
Współcześnie Ratusz mieści oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego — Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, stanowiąc niejako jego główny eksponat. Ponadto w Ratuszu odbywają się różnego rodzaju uroczystości, przyjmowani są tam odwiedzający Wrocław dostojnicy.
W piwnicach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie.

450. Słowenia

27 sty 2011


od: Žiga

Maribor (niem. Marburg an der Drau) to drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii położone na obu brzegach rzeki Drawy, ważne centrum gospodarcze i kulturalne na północnym wschodzie kraju.
Po raz pierwszy wzmiankowany w 1147. Pozostając pod panowaniem Habsburgów rozwinął się w znaczący ośrodek handlowy. Przeprowadzona przez Maribor w latach 40. XIX wieku linia kolejowa z Wiednia do Triestu zdynamizowała rozwój ekonomiczny miasta. W 1918 wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (od 1929 Jugosławii). Zajęty w 1945 przez partyzantów Tity wszedł w skład Jugosławii. Od 1991 w granicach niepodległej Słowenii.

449. Hiszpania

26 sty 2011


od: Cleo

Playa de Palma to urocza, tętniąca życiem miejscowość wakacyjna, położona między słynnymi kurortami - Can Pastilla i Arenal. Wybrzeże miasteczka jest piaszczyste i rozłożyste. Na wybrzeżu panują doskonałe warunki do uprawiania sportów - windsurfingu, żeglarstwa i lotniarstwa. Amatorzy sportów elitarnych będą mieli okazję skorzystać z pola golfowego, boiska do gry w squasha i kortów tenisowych.
Życie towarzyskie w Playa de Palma kwitnie przez 24 godziny na dobę. Miejscem spotkań jest główny deptak w mieście, przy którym znajdują się pasjonująca liczba barów, kawiarenek, restauracji serwujących specjały kuchni międzynarodowej i lokalnej, a także całe mnóstwo obiektów rozrywkowych, w których można się bawić do białego rana.

448. Brazylia

26 sty 2011


od: Esposito

Wbrew pozorom jest to Brazylia, która rzekomo przedstawia festiwal słońca.
W rzeczywistości jest to niestety typowa kartka reklamowa. Może i nie jest najbrzydsza, ale z Brazylii oczekiwałabym czegoś... bardziej brazylijskiego.

447. Finlandia

26 sty 2011


Tampere (ros. Тампере, szw. Tammerfors) to miasto w południowej Finlandii leżące między jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi, w prowincji Häme. Różnica poziomów jezior wynosi 18 metrów, połączone są kaskadą Tammerkoski, na której się znajduje jedna z ważniejszych siłowni. Jeden z największych ośrodków przemysłowych w kraju, przez co bywa nazywane "Manchesterem Finlandii". W Tampere znajduje się znaczna ilość parków i starych fabryk, samych zabytków jest ponad 53.

446. Niemcy

21 sty 2011


od: Guido


Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie (niem. Reichstagsgebäude, pot. Reichstag) od 1999 jest siedzibą niemieckiego parlamentu – Bundestagu. Od 1994 jest również miejscem obrad Zgromadzenia Narodowego (niem. Bundesversammlung), które odbywa się co pięć lat, by wybrać prezydenta. Gmach znajduje się w dzielnicy Berlin-Mitte.
Neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Do 1918 obradował tu parlament II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919–1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Gmach został poważnie uszkodzony wskutek pożaru w 1933 oraz w wyniku działań wojennych. Odbudowany w zmodernizowanej formie w latach 60. XX w. przez Paula Baumgartena, przebudowany po zjednoczeniu Niemiec w latach 1991–1999 według projektu Normana Fostera.

445. Belgia

21 sty 2011


od: Julie

Mexx to holenderska sieć odzieżowa, założona przez biznesmena hinduskiego pochodzenia Rattana Chadha sprzedająca odzież i akcesoria damskie, męskie i dla dzieci (Mexx Kids). Obecnie posiada butiki w ponad 50 państwach. Marka ta jest znana w świecie mody przede wszystkim z prostego, ale oryginalnego stylu.

444. Rumunia

20 sty 2011


od: Anca-Ioana

Bukowina (rum. Bucovina, ukr. Буковина) to kraina historyczna położona pomiędzy Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem, obecnie, od II wojny światowej dzieli się na Bukowinę północną należącą do Ukrainy oraz Bukowinę południową należącą do Rumunii. Dawniej należała do północnej części historycznej Mołdawii. W Rumunii, nawet Nicolae Ceauşescu przez lata nie potrafił poddać sobie górali bukowińskich, którzy de facto zachowali sporą autonomię.
Ze względu na walory krajobrazowe, czystość środowiska, architekturę sakralną i mozaikę etniczną Bukowina południowa posiada bardzo wysoki potencjał turystyczny – zdecydowanie zaniedbany.
Prawdziwym skarbem Bukowiny południowej są unikatowe późnośredniowieczne cerkwie, znane przede wszystkim z bogatych malowideł zewnętrznych. Są to wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO zespoły klasztorne w Arbore, Watrze Mołdawicy, Worońcu, Humorze, Pătrăuţi, Probocie oraz Suczawie.

443. Polska

19 sty 2011

Zielony Staw Gąsienicowy (lub po prostu Zielony Staw) to należące do Gąsienicowych Stawów jezioro polodowcowe w Tatrach Wysokich, położone na wysokości 1672 m n.p.m. w kotle lodowcowym poniżej Skrajnej Turni. Dawniej nosiło nazwę Suczy Staw (od złej suki kaleczącej owce, którą w nim utopiono, a znaleziono w Jaskini Kasprowej).
Zielony Staw jest największym jeziorem Zielonej Doliny Gąsienicowej i ósmym co do wielkości jeziorem polskich Tatr. Wody jeziora cechuje duża przeźroczystość (nawet do 10 m) i jasnozielone zabarwienie wywołane niewielką ilością planktonu. Ze stawu wypływa potok Sucha Woda płynący dnem Doliny Gąsienicowej (na znacznej części długości jego wody zanikają pod kamieniami).

442. Rosja

18 sty 2011


od: Elizaveta


Jesienią 1941 metro moskiewskie służyło za schron przeciwlotniczy, a pewna część wagonów została ewakuowana. Zgodnie z postanowieniem państwowego komitetu obrony z 15 października 1941 w wypadku pojawienia się wroga u wrót Moskwy metro miało zostać zniszczone.
Z kolei budowa głębokiej części linii Arbackiej przebiegała w czasach zimnej wojny i przewidywano jej wykorzystanie jako schronu przeciwatomowego na wypadek wojny.
Do jeszcze innych ciekawostek należy fakt, że w moskiewskim metrze ruchomych schodów jest w sumie 637, co daje łączną długość 66,8 kilometrów. Średnia dzienna trasa wagonu to z kolei 548,7 kilometrów.

441. Kolumbia

17 sty 2011


od: Aleja

Castillo San Felipe de Barajas to twierdza w mieście Cartagena w Kolumbii. Zamek znajduje się na wzgórzu San Lazaro w strategicznym miejscu, dominując nad miastem zarówno od strony drogi lądowej jak i morskiej. Został zbudowany przez Hiszpanów w czasie epoki kolonialnej - budowę rozpoczęto w roku 1536 (zamek nosił wówczas miano Castillo de San Lazaro), a w 1657 został ponownie rozbudowany. Twierdza wywiera imponujące wrażenie dzięki swojemu wielkiemu wejściu i skomplikowanemu labiryntowi tuneli. Jest to najbardziej potężny kompleks obronny hiszpańskiej architektury wojskowej.
W 1984 roku UNESCO umieściło zamek wraz z zabytkowym centrum miasta Cartagena na swojej liście światowego dziedzictwa.Od 1990 roku zamek służy jako miejsce wydarzeń społecznych i kulturalnych.

440. Kanada

15 sty 2011


od: Arek

Montreal formalnie stał się częścią imperium brytyjskiego w wyniku postanowień Traktatu Paryskiego podpisanego 1763. Miasto pozostało światową stolicą handlu futrami, ale teraz handel ten znalazł się pod kontrolą szkockich i angielskich kupców. Ci założyli nową Kompanię Północno-Zachodnią w latach 1783-1784 która rozszerzyła obszar handlowy Montrealu aż do wybrzeży Oceanu Spokojnego. Kompania połączyła się z Kompanią Hudsona w 1821, kończąc rolę Montrealu w handlu futrami.
Podczas amerykańskiej wojny rewolucyjnej, 13 listopada 1775 miasto zostało zajęte przez Amerykanów, którzy jednak musieli wycofać w lecie następnego roku pod naporem armii brytyjskich. Podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej w latach 1812-1814 amerykańskie próby zdobycia miasta nie powiodły się.

439. Australia

15 sty 2011


od: Josh

Pelikan australijski (Pelecanus conspicillatus) to gatunek dużego ptaka z rodziny pelikanów, zamieszkujący Australię, Tasmanię i Nowej Gwineę, Fidżi i niektóre wyspy Indonezji. Niekiedy zalatuje też do Nowej Zelandii. Jest dużym ptakiem o białym upierzeniu, jedynie skrzydła są czarno-białe. Posiada także duży, różowy dziób i takiego samego koloru worek (w szacie godowej - jasnoczerwony). Ponieważ jest to jedyny pelikan w rejonie występowania nie można go pomylić z żadnym innym ptakiem.
To ptaki towarzyskie - żerują, odpoczywają i gniazdują w koloniach, dużo czasu spędzają pływając lub odpoczywając na brzegu. Są znakomitymi szybownikami, a w Australii ich wędrówki zależą przede wszystkim od opadów deszczów.

438. Belgia

13 sty 2011


od: Chantal

Pałac Królewski w Brukseli (nid. Koninklijk Paleis van Brussel, fr. Palais Royal de Bruxelles) to oficjalny pałac króla Belgii w centrum stolicy - Brukseli. Nie jest jednak używany jako rezydencja królewska, ponieważ król i jego rodzina mieszka w Zamku Królewskim w Laeken na przedmieściach Brukseli.
Fasada, którą możemy oglądać do dzisiaj, została wybudowana po 1900 roku z inicjatywy króla Leopolda II, jednak pierwsza część budynku pochodzi już z końca XVIII wieku. Po rewolucji belgijskiej pałac zaoferowano Leopoldowi von Sachsen-Coburg, kiedy wstąpił na tron jako pierwszy król Belgów. Podobnie jak jego poprzednik Wilhelm II używał pałacu głównie na oficjalne przyjęcia i do innych celów reprezentacyjnych i na co dzień mieszkał w Zamku Królewskim w Laeken.

437. Polska

12 sty 2011


Nikiszowiec (niem. Nikischschacht, śl. Ńikisz) to część dzielnicy miasta Katowice, początkowo było to osiedle robotnicze dla górników kopalni "Giesche" wybudowane na terenie obszaru dworskiego Gieschewald (Giszowiec) w latach 1908-1918 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben.
Zabytkowa zabudowa mieszkaniowa osiedla w Nikiszowcu powstała według projektu Georga i Emila Zillmannów. Budowa trwała kilka lat. Pierwszy blok mieszkalny oddano do użytku w 1911 roku, a ostatni, IX blok, wybudowano w 1919 roku.
W osiedlu na powierzchni 200 000 m² wybudowano około 1000 mieszkań, ponadto park ludowy, który zajmował 44 000 m², budynek administracyjny, cechownię, łaźnię dla całej załogi kopalni "Giesche" z kotłownią, dom noclegowy z 504 łóżkami i duży kościół, następnie gospodę, placówkę policji, sklepy, pralnię i szkołę z mieszkaniami dla nauczycieli. Budynek mieszkalny składał się ze 165 mieszkań; razem z podwórzem i ulicą zajmował przeciętnie 1300 m². W 1978 Nikiszowiec wpisano do rejestru zabytków i jest objęty ochroną prawną. Obecnie górnicze osiedle jest turystyczną atrakcją miasta Katowic i województwa śląskiego.

436. Austria

11 sty 2011

od: Agnieszka

Katedra Świętego Szczepana Męczennika w Wiedniu (niem. Stephansdom, Domkirche St. Stephan zu Wien) to jeden z symboli miasta, znany z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta.
Katedra ta należy do największych świątyń europejskich, jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry. Ponad dachami katedry wznoszą się cztery wieże: najwyższa z nich potocznie nazywana Steffl ma 136,4 metry wysokości, podczas gdy północna (której budowy nigdy nie ukończono) zaledwie 68 metrów. Zachodnią fasadę katedry flankują dwie oktogonalne wysokie na 65 metrów wieże. Spośród dwudziestu dwóch dzwonów zawieszonych w wieżach najsławniejszy jest zawieszony w wieży północnej Pummerin, który znany jest od 1711, obecny pochodzi z połowy XX w.

435. Meksyk

10 sty 2011


od: Irma


Santiago de Tequila (pot. Tequila) jest miastem i gminą położoną w stanie Jalisco, około 60 km od miasta Guadalajara. Tequila jest najbardziej znane jako miejsce narodzin napoju, który nosi jego imię - tequila, wyrabiana jest z niebieskich agawa, które rosną na tym obszarze. Popularność tego napoju i jego historia spowodowała, że został on wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod hasłem "pola agaw oraz dawne obiekty przemysłowe Tequili".
Samo Santiago de Tequila zostało założone w 1530 roku przez franciszkanów, którzy przesiedlili wielu lokalnych ludzi z Chiquihuitillo Mountain (obecnie znana jako Tequila Volcano).

434. Słowacja

9 sty 2011


od: mevo


Kartka przedstawia lokomotywę ER 2016 obsługującą słowackiego przewoźnika LTE. ER jest lokomotywą spalinowo-elektryczną będącą aktualnie na koncesji austriackiej i niemieckiej. Obsługuje nie tylko ruch pasażerski, ale także towarowy.
Warto zwrócić uwagę na technikę diesel High-end i nowy rodzaj tłumienia dźwięku, dzięki którym ER jest aktualnie jedną z najbardziej cichych i ekologicznych lokomotyw tego typu w Europie.

433. Hiszpania

8 sty 2011


od: Marien

Algeciras to miasto w południowej Hiszpanii, a dokładniej w Andaluzji w prowincji Kadyksu nad Zatoką Algeciras (Morze Śródziemne). Algeciras zamieszkuje 111 tys. mieszkańców. W 1906 roku odbyła się tam międzynarodowa konferencja w sprawie Maroka - gdzie Niemcy poniosły dyplomatyczną porażkę w konflikcie z Francją.
Nazwa Algeciras pochodzi od arabskiego słowa al-jazeera, czyli półwysep.
Nowoczesny port Algeciras jest jednym z bardziej ruchliwych w Europie. Posiada regularne połączenia promowe z Tangerem w Maroku i z hiszpańską enklawą Ceutą.

432. Turcja

7 sty 2011

Hagia Sofia (gr. Ἁγία Σοφία, tur. Ayasofya) – kościół w Stambule (dawny Konstantynopol). Kościół Mądrości Bożej, zwany również Wielkim Kościołem. Monumentalna świątynia bizantyjska, uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery.
Była to najwyższa rangą świątynia w Cesarstwie bizantyjskim, katedra patriarsza oraz miejsce modłów i koronacji cesarzy. W ciągu wieków niedościgniony wzór świątyni doskonałej i niemal symbol Kościoła bizantyjskiego. Została ona ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, w obecnym kształcie powstała w okresie od 23 lutego 532 do 27 grudnia 537. Po zajęciu Konstantynopola przez Turków w 1453 zamieniona na meczet (wtedy m.in. dobudowano minarety).

431. Kazachstan

7 sty 2011

Stadion Centralny to wielofunkcyjny stadion w Ałma-Acie, w Kazachstanie. Pojemność stadionu wynosi 25 027 widzów. Obiekt oprócz boiska posiada również bieżnię lekkoatletyczną. Część trybun jest zadaszona, jest też oświetlenie. Stadion został otwarty w 1958 roku, a w roku 2004 przeszedł renowację. Na obiekcie swoje spotkania rozgrywają drużyny Kajratu Ałma-Ata oraz Megasportu Ałma-Ata.

Zapewne dla fanów sportu i kartek ze stadionami byłaby to nie lada gratka, a dla mnie... no cóż, kartka jak kartka.

430. Włochy

6 sty 2011

od: Andrea

Bevagna to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Umbria, w prowincji Perugia. Miasto było pierwotnie zasiedlane przez Etrusków. Około 80-90 wieku p.n.e. stało się romańskim municypium, zwanym Mevania. W 3-4 wieku naszej ery prawdopodobnie stało się stolicą biskupstwa, a po lombardzkim podboju siedzibą Księstwa Spoleto.
W 1152 Fryderyk Barbarossa podpalił miejscowość, w 1249 została ona ponownie zniszczona przez hrabiego Aquino. W latach 1371-1439 był rządzony przez rodzinę Trinci, a później częścią Państwa Kościelnego aż do zjednoczenia Włoch.

429. Stany Zjednoczone

5 sty 2011


od: ciotka Danka

Portage Glacier to lodowiec na półwyspie Kenai na Alasce, który należy do Chugach National Forest. Położony jest na południe od jeziora Portage i 50 kilometrów na południowy wschód od Anchorage.
Setki lat temu lodowiec wypełniał całą Dolinę Portage o długości 23 kilometrów i stanowił całość z obecnymi pięcioma oddzielnymi lodowcami, w tym z Portage Glacier.
Begich & Boggs Visitor Center zostało zbudowane przez US Forest Service w roku 1986, jednkaże oglądanie stamtąd lodowca jest niemożliwe - można to zrobić tylko podczas rejsu statkiem po jeziorze.

428. Czechy

5 sty 2011


Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha to siedziba arcybiskupów praskich. Mieści się na wzgórzu zamkowym Hradczany w Pradze. Jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku w Europie środkowej. Zawiera cenne dzieła sztuki rzeźby i malarstwa od XIV-XX w. Jest historycznym panteonem narodowym narodu czeskiego, tu spoczywają władcy Czech, przechowywane są tutaj insygnia koronacyjne królów czeskich w tym Korona Świętego Wacława.
Wnętrze zawiera wiele cennych dzieł sztuki, w tym m.in. gotyckie nagrobki królów czeskich, wiele rzeźb Piotra Parlera, barokowy nagrobek św. Jana Nepomucena. Jeden z witraży jest projektu Alfonsa Muchy.
Dnia 26 maja 1303 r. w wcześniejszej romańskiej katedrze miał miejsce ślub Wacława II z Ryksą Elżbietą i jej koronacja na królową Czech i Polski.




SZABLON BY: PANNA VEJJS.