451. Polska

28 sty 2011


od: margaretka02

Wrocławski Ratusz (niem. Rathaus zu Breslau, łac. Praetorium, Consistorium) — późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.
Ratusz znajduje się w południowo-wschodnim narożu bloku śródrynkowego (tretu). Dwukondygnacyjny, podpiwniczony, trójtraktowy budynek na planie wydłużonego prostokąta z wieżą i kilkoma przybudówkami powstał w kilku etapach budowlanych na przestrzeni około 250 lat (od schyłku XIII w. aż po wiek XVI). Obecny kształt Ratusz zawdzięcza restauracjom przeprowadzonym od XIX do XXI wieku.
Współcześnie Ratusz mieści oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego — Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, stanowiąc niejako jego główny eksponat. Ponadto w Ratuszu odbywają się różnego rodzaju uroczystości, przyjmowani są tam odwiedzający Wrocław dostojnicy.
W piwnicach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie.

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam Wrocław :)
  Jak tylko zdam ostatni egzamin to jadę (jak tylko rodzina mnie przyjmie :P)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na zdjęciu z kartki nie załapał się pręgierz :)
  Nie widać tego na kartce, ale na jednym z parapetów wyrzeźbiony jest cudowny prosiak.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też mam kartki z serii The meeting place

  OdpowiedzUsuń
 4. kocham Wrocław najbardziej na świecie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mieszkałam w tym cudownym mieście i jak kiedyś wrócę do Polski to właśnie do Wrocławia :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.