453. Ukraina

30 sty 2011


od: Ewa & Daniel

Lwów (ukr. Львів, ros. Львов, niem. Lemberg, łac. Leopolis) to największe miasto zachodniej Ukrainy oraz stolica obwodu lwowskiego. Lwów znajduje się na pograniczu wschodniego Roztocza (Roztocze Lwowskie) i Wyżyny Podolskiej, nad Pełtwią i stanowi ważny ośrodek przemysłowy, lotniczy, kolejowy oraz drogowy.
Do 1939 była to stolica znajdującego się w Polsce województwa lwowskiego, wcześniej znajdował się w województwie ruskim Korony Królestwa Polskiego. Administracyjnie, jako stolica wspomnianych województw, Lwów stanowił jedno z głównych miast I i II Rzeczypospolitej, a w okresie zaborów był jednym z najważniejszych ośrodków nauki, oświaty i kultury polskiej i ukraińskiej, oraz centrum politycznym i stolicą Galicji. Lwów nadal stanowi główny ośrodek nauki i kultury polskiej na Ukrainie.

5 komentarzy:

 1. Najfajniejsze w Lwowie jest to, że w ostatnich latach zaczęli wszystko pięknie remontować i wcale nie jest biedniejszy lub gorszy od pozostałych europejskich stolic. Szkoda tylko, że nadal ciężko zapłacić tam kartą lub znaleźć bankomat, ale powoli zmienia się na lepsze i nawet w hotelach jest już jakiś poziom :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękna kartka. Nawet bym nie pomyślała, że Lwów ma tak ładne pocztówki. Naprawdę super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kartki ze Lwowa są wyjątkowe - artystyczne, ciekawe ujęcia, ze smakiem wkomponowane inne elementy.
  Te z Kijowa już takie nie są i najczęściej na kiepskim papierze.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.