436. Austria

11 sty 2011

od: Agnieszka

Katedra Świętego Szczepana Męczennika w Wiedniu (niem. Stephansdom, Domkirche St. Stephan zu Wien) to jeden z symboli miasta, znany z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta.
Katedra ta należy do największych świątyń europejskich, jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry. Ponad dachami katedry wznoszą się cztery wieże: najwyższa z nich potocznie nazywana Steffl ma 136,4 metry wysokości, podczas gdy północna (której budowy nigdy nie ukończono) zaledwie 68 metrów. Zachodnią fasadę katedry flankują dwie oktogonalne wysokie na 65 metrów wieże. Spośród dwudziestu dwóch dzwonów zawieszonych w wieżach najsławniejszy jest zawieszony w wieży północnej Pummerin, który znany jest od 1711, obecny pochodzi z połowy XX w.

3 komentarze:

  1. dokładnie, zgadzam się z Petitkiem :)
    bardzo ładna kartka,

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie bede oryginalna , jako,ze i mi ujęcie przypadło bardzo do gustu.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.