417. Węgry

23 gru 2010


od: Mariann

Most Elżbiety (węg. Erzsébet híd) - to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów w Budapeszcie. Łączy V. dzielnicę Pesztu z I. dzielnicą w Budzie. Zbudowano go między 1897, a 1903 rokiem, niedługo po Moście Wolności. Swą nazwę zawdzięcza węgierskiej królowej Elżbiecie, która została zamordowana przez szaleńca w Genewie w 1898 roku.
W swych czasach wywołał niemałą techniczną sensację, gdyż jako jedyny most łańcuchowy na świecie posiadał tak długie przęsło, które rozciągało się od jednego brzegu Dunaju do drugiego na odległość aż 290 metrów. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajmował do 1926 roku.
Jedyny element jaki pozostał po wysadzeniu mostu przez wycofujące się wojska niemieckie był pylon po stronie peszteńskiej, który stał tam w sumie aż do 1960 roku. Nowy most Elżbiety, który można podziwiać dzisiaj wybudowano wg projektu Pála Sávoya. Most umiejscowiono na tym samym odcinku, jednak był już znacznie szerszy od swojego poprzednika.

3 komentarze:

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.