Niemcy - Berchtesgaden [pocztówkowo]

12 kwi 2016

Kościół św. Bartłomieja (St. Bartholomä) to katolicki kościół pielgrzymkowy w okręgu Berchtesgadener Land, który nosi imię apostoła Bartłomieja, patrona alpejskich rolników i mleczarzy. Kościół leży na zachodnim wybrzeżu Jeziora Królewskiego, na półwyspie Hirschau. Można dostać się do niego tylko statkiem lub po długiej wędrówce przez otaczające góry. 
Pałac i kościół pielgrzymkowy zostały założone przez proboszcza Berchtesgaden w 1134 roku. W 1697 roku kościół został rozbudowany w stylu barokowym - powstała podłoga na wzór katedry salzburskiej, dwie cebulaste kopuły i czerwony dach. W kościele zobaczyć można piękne stiukowe detale wykonane przez salzburskiego mistrza Józefa Schmidta oraz chór z trzema apsydami.
Po przyłączeniu Berchtesgaden do Bawarii w1810 roku pałac stał się lożą myśliwską bawarskich monarchów. Od epoki romantyzmu do dzisiaj ten znany na świecie kościół pielgrzymkowy jest źródłem inspiracji licznych malarzy krajobrazowych. Coroczna pielgrzymka do kościoła św. Bartłomieja odbywa się w sobotę po 24 sierpnia, począwszy od austriackiej miejscowości Maria Alm poprzez Alpy Berchtesgadeńskie.

Pocztówkę dostałam od mojej mamy i jest to jedna z nielicznych kartek od niej, która została wysłana - zazwyczaj moja mama odmawia wypisywania twierdząc, że nie ma pomysłu co mogłaby umieścić na rewersie. Tym razem jednak udało jej się znaleźć wenę, co wcale mnie nie dziwi kiedy patrzę na ten przecudowny widok. Na kartce wygląda wręcz bajkowo więc na żywo musi być wręcz zapierający dech w piersiach. Bardzo, bardzo, bardzo chciałabym się wybrać w to miejsce, ale znając moje życie zanim ja się zbiorę to moja mama już się przeniesie gdzieś indziej ;) 
A jak wam podoba się to miejsce?

18 komentarzy:

 1. Bardzo ładna pocztówka i widok faktycznie fantastyczny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna pocztówka, uwielbiam widoki odbite w tafli wody :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj tak, ten symetryczny wręcz widok niesamowicie mi się podoba.

   Usuń
 3. Bardzo ładna kartka! Taką również pewnie każdy z nas chciałby przygarnąć! :D Z chęcią przeniosłabym się w tej chwili w takie miejsce, bo tutaj to tylko szaro i zimno ;<

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudo natury i architktury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowna pocztówka,chętnie bym ją przygarnęła do swojej kolekcji! ;-)
  W Pierwszej chwili pomyślałam czy oby na pewno to są Niemcy? normalnie prawie jak w Chorwacji.. te góry.. mnie zmyliły ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. aaa zapomniałam dodać że strasznie podoba mi się ten nowy nagłówek!! ;-) aż Ci go zazdroszczę! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękny kościółek :) Może kiedyś uda nam się tam pojechać, dopiszę go do listy miejsc do zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale widok! Południowe Niemcy to jednak są naprawdę ładne i jest tam co oglądać. Nigdy nie widziałam chyba tego kościoła na pocztówce, dlatego tym bardziej przypadł mi do gustu. Jest pięknie położony i aż chciałoby się go odwiedzić, chodzić po górach, albo do niego dopłynąć... Coś wspaniałego! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O ludzie! Co za widok! Nie dziwię się, że jest inspiracją dla malarzy. Patrząc się na tę kartkę, mam wrażenie, że panuje tam idealny spokój, i że to takie doskonałe miejsce na ucieczkę z książką. Ale coś mi się wydaje, że w rzeczywistości przewija się tam morze turystów ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Karteczka jest przepiękna! I ja zaliczam się więc do osób, które chciałyby taką przygarnąć do swoich zbiorów :D. Lubię takie miejsca. Kochana mama :).

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam pocztówki, na których jakiś obiekt odbija się w wodzie, ta jest prześliczna ;) I jeszcze te góry, zachwycam się!

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak sie podoba? A czy mogłoby sie nie podobać? Przepiękny widok. Woda, góry i do tego jeszcze bardzo ciekawy kształt świątyni. Wszystko tu współgra ze sobą :)
  No to sie zbieraj i w drogę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękna kartka. Kojarzy mi się z filmami z Bettiną Zimmermann z serii Poszukiwacze... Tam chyba kręcono jeden z filmów :)

  OdpowiedzUsuń
 14. 24 sierpnia i św. Bartłomiej kojarzy mi się z Nocą św. Bartłomieja, czyli krwawym weselem paryskim. Oczywiście to miejsce na pocztówce nie ma z tym nic wspólnego:)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.