400. Norwegia

1 gru 2010


od: Gro

Norwegia to kraj w Europie Północnej, zajmujący zachodnią i północną część Półwyspu Skandynawskiego. Graniczy z Morzem Północnym na południowym zachodzie, cieśniną Skagerrak na południu, Morzem Norweskim na zachodzie oraz z Morzem Barentsa na północnym wschodzie. Na lądzie Norwegia graniczy ze Szwecją na wschodzie, oraz z Finlandią i Rosją na północnym wschodzie.
Norwegia jest też jednym z najbardziej wysuniętych na północ krajów świata i jednocześnie jednym zn najbardziej górzystych. Znaczną część kraju zajmują Góry Skandynawskie. Średnia wysokość terenu wynosi 460 metrów, a 32% powierzchni znajduje się ponad granicą drzew. Ciągnący się wzdłuż całego kraju łańcuch Gór Skandynawskich jest, pod względem geologicznym, przedłużeniem gór Szkocji, Irlandii oraz znajdujących się po drugiej stronie Atlantyku amerykańskich Appalachów. Geolodzy twierdzą, że wszystkie te pasma tworzyły kiedyś jedno wielkie pasmo, przed rozpadem superkontynentu Pangei.

7 komentarzy:

 1. Super ujęcie z kolejowym akcentem :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekny widok, niesamowite ujęcie - robi maksymalne wrażenie doskonałości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Suuuper! I góry i pociąg- tyle szczęścia na raz:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Imponujące te norweskie góry - aż chciałoby się zobaczyć je na żywo. A do Bielska zapraszam serdecznie ;D Jest co zwiedzać - w końcu nie nadarmo zwane jest Małym Wiedniem.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.