416. Austria

21 gru 2010


Festung Hohensalzburg (dosł. Forteca Wysokiego Salzburga) to zamek w austriackim Salzburgu usytuowany na wzgórzu Festungsberg, nad miastem. Ma szerokość 250 m, długość 150 m i jest jednym z największych zamków średniowiecznych w Europie. Po Wiedniu Zamek-Forteca w Salzburgu jest najczęściej zwiedzanym miejscem przez turystów w Austrii.
Budowę fortecy rozpoczęto w 1077 roku za panowania arcybiskupa Gebharda von Helfenstein. Początkowo miał to być budowla typu motte otoczona drewnianym płotem. Ponieważ rola polityczna arcybiskupów w Salzburgu wzrastała, z czasem zamek rozbudowano by chronić ich interesy.
Około roku 1496 rozpoczęto budowę tzw. Reisszug pomiędzy Fortecą a klasztorem Nonnberg. Była to bardzo prymitywna kolejka linowo-terenowa, dzięki której dostarczano towary do Fortecy. Kolejka ta nadal działa i jest prawdopodobnie najstarszą kolejką tego typu na świecie.

2 komentarze:

  1. Z Salzburga są same piękne, przepiękne pocztówki. Musi tam byc najprawde wspaniale:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny zamek i ta barwa nieba tworzą niezwykłą kompozycję - podoba mi się :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.