1335. Chorwacja

20 gru 2012


Park Narodowy Jezior Plitwickich (chor. Nacionalni Park Plitvička jezera) to park narodowy w Chorwacji, położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną; założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.
Jeziora leżą w południowej części gór Kapela, wchodzących w skład Gór Dynarskich.
Kompleks Jezior Plitwickich tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior: tzw. Górne Jeziora (chorw. Gornja jezera) i Dolne Jeziora (chorw. Donja jezera). Jeziora zasilane są systemem wód powierzchniowych, wśród których wyróżniają się potoki Crna rijeka i Bijela rijeka. Jeziora oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których tworzą się wodospady, których naliczono tutaj ponad 90. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km, a ich łączna powierzchnia – ok. 200 hektarów.
Pierwszy rezerwat na tym terenie został założony w 1928. Park narodowy natomiast rozpoczął swą działalność w kwietniu 1949. Granice, kilkakrotnie poszerzane, ostatecznie w 1997 objęły powierzchnię 29 500 ha. W 1979 Park Narodowy Jezior Plitwickich znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

4 komentarze:

 1. Chcę tam jechać! Cudowna kartka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnie też się marzą odwiedziny tam. nawet będąc na mojej wyprawie w Chorwacji byliśmy bardzo niedaleko tego parku, ale kiedy okazało się, że wstep wynosi niemal 60zł od osoby to sobie darowałam. może kiedyś, jak będę bardziej kasiasta, to sobie pozwolę na wizytę tam :(

   Usuń
 2. No to Pasażerka żałuj. Bo ja nawet mogę dać dużo więcej za wejście do Plitvic bo to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie kiedykolwiek widziałem. Cena jest zabójcza, ale kiedy już jesteś tak daleko od domu to naprawdę warto odżałować kasę. Tym bardziej że ostatnio za cyrk na moim osiedlu zapłaciłem 60zł. Cena ta sama a nawet nie ma co porównywać.
  Czasami jak Ty odkładałem niektóre zagraniczne przyjemności na ten "następny raz" których już nigdy nie było bo niestety za daleko. Kasa nie mała, ale czasem wolę wykosztować się kosztem czegoś innego. Wrażenia z Plitvic zostają w pamięci na długo, długo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tylko wiesz, Zbyszku, ja wtedy miałam 100€ na całą 3-tygodniową podróż, a Chorwacja dała nam pod względem finansowym nieźle w kość. i to do tego stopnia, że i bez wizyty w Plitvickich w Serbii zostałam z 10€ w kieszeni. dlatego tak jak mówię, następnym razem, bo teraz już wiem, że na Chorwację trzeba wziąć trochę większą ilość kun :)

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.