1339. Dania

29 gru 2012


od: Michał


Kanał portowy Nyhavn jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc Kopenhagi. Stojące nad kanałem kolorowe kamieniczki skrywają w swych wnętrzach ogromną ilość restauracji, kawiarni i pubów.
Przycumowane wzdłuż kanału żaglówki, łajby i statki dodają temu miejscu uroku i sprawiają, że siedzący przy rozłożonych na dworze stolikach spacerowicze mogą poczuć tęsknotę za morską wyprawą.
Nyhavn tłumaczy się dosłownie jako Nowy Port, lecz jego wygląd i długoletnia historia przeczy tej nazwie. Nyhavn został zbudowany w latach 1671-73 z inicjatywy króla Christiana V, którego zamysłem było przybliżyć ruch wodny i handel do centrum miasta, oraz zezwolić handlarzom wybudować swe domy wzdłuż kanału. Pomysł ten udał się doskonale, statki zawijały do portu, aby sprzedać swój ładunek, marynarze zaś bawili się w wielu pubach i tawernach ulokowanych wzdłuż kanału, w towarzystwie pięknych pań.
Gdzieniegdzie można znaleźć tam jeszcze jakąś starą marynarska tawernę, jednakże większość z nich przekształciła się obecnie w eleganckie restauracje i sklepy z antykami, tłumnie odwiedzane przez turystów pomimo wysokich cen. Większość kamienic nad kanałem ma ponad 300 lat, najstarsza z nich – o numerze 9, została zbudowana w 1681 r., obecnie znajduje się w niej restauracja Leonore Christine. Na rogu Nyhavn i ulicy Bregade znajduje się jeden z najstarszych budynków Kopenhagi, pochodzący z 1606 r., którą warto odwiedzić również ze względu na znajdujące się w nim muzeum bursztynu Ravhuset oraz elegancki sklep z bursztynową biżuterią.

1 komentarz:

  1. Też dostałam od Michała kartkę z tego zlotu :) Moją jedyną Danię zresztą jak dotąd, Twoja jest śliczna, ale moja podoba mi się jednak trochę bardziej :D

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.