1554. Norwegia

4 wrz 2015
od: Trond

Fiordy są prawdziwą wizytówką i symbolem Norwegii, a szczególnie wąski i stromy Geirangerfjord, najbardziej znany z nich wszystkich. To liczący około 15 km i głęboki na 600 metrów fiord w południowo-zachodniej Norwegii, położony w odległości około 100 kilometrów od miasta Ålesund. W 2005 roku Fiord Geiranger wraz z Nærøyfjord został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Geirangerfjord wrzyna się w wysokie góry wąskim klinem wygiętym w kształt litery "S", a z jego stromych zboczy spływają warkocze wodospadów, w tym największe i najbardziej znane De Syv Søstre (Siedem Sióstr), Frairen (Zalotnik) i Brudesløret (Ślubny Welon).
Geirangerfjord jest na tyle głęboki, że mogą do niego wpływać pełnomorskie statki. Aż trudno to sobie wyobrazić, ale wzdłuż jego ścian na wąskich występach jeszcze przed wojną mieszkali ludzie na odizolowanych od świata farmach. Historie opowiadają o dzieciach przywiązywanych do palików, aby podczas zabawy nie spadły z urwiska oraz o farmerach blokujących głazami ścieżki by uniemożliwić przejście poborcom podatkowym. Ostatni mieszkańcy wyprowadzili się stąd dopiero w 1961 roku.
Najciekawsze miejsca skąd warto obejrzeć fiord to górujący nad Geirangerfjordem szczyt Dalsnibba, prowadząca do Geiranger słynna Droga Orłów (Ørnevegen) oraz punk widokowy Flydalsjuvet.

9 komentarzy:

 1. Ta pocztówka jest niesamowita! Każdy jej fragment zachwyca - i ta miejscowość, i ta woda, i statki i ta droga na drugim planie (wow!) :) Piękna kartka, chętnie bym taką przygarnęła, bo w sumie z Norwegii mam zaledwie jedną pocztówkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Co za widok i do tego tak pięknie zielono :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedno z wielu miejsc na świecie, które chviałabym zobaczyć! Niestety to dość droga przyjemność :( Ale kiedyś tam pojadę! ;P
  Serpentyna po prawej stronie też robi wrażenie :) Piękna kartka!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały widok! Chyba wszystkie pory roku w jednym miejscu. Piękna!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czemu, ale patrząc na tą kartkę. to od razu pomyślałam o 'morskim oku' :P
  Oczywiście pocztówka bardzo fajna ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pocztówki z norweskich fjordów są oszałamiająco piękne. Aż się chce spakować torbę i jechać tam już dziś :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudowny widok i piękne kolory, aż chce się tam wybrać. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda jak raj na Ziemi! W Norwegii jeszcze nie byłam, ale fiordy na żywo bardzo chciałabym zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fiordy... cud na Ziemi ! :) Kiedyś oglądałam pewien program na TTV właśnie o tym miejscu i od tamtego czasu jestem nimi zafascynowana! Śliczna pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.