644. Rumunia

26 wrz 2011


od: Luminita

Bukareszt (rum. Bucureşti) to stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą.
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1459, status stolicy kraju Bukareszt uzyskał w 1862 r. Przez XIX i XX wiek przeszło wiele zmian i stało się centrum kulturalnym i medialnym Rumunii. Eklektyczna architektura, która stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej, odzwierciedla historię miasta. W okresie międzywojennym Bukareszt uzyskał przydomek Małego Paryża (Micul Paris). Duża część śródmieścia została zniszczona podczas działań wojennych, trzęsień ziemi i wprowadzania w życie programu systematyzującego Nicolae Ceauşescu. Obecnie miasto przeżywa rozwój ekonomiczny i gospodarczy.

643. Cypr

26 wrz 2011


od: Andri

Limassol (gr. Λεμεσός ) to drugie co do wielkości miasto Cypru, nad Zatoką Akrotiri na południowym wybrzeżu wyspy oraz ośrodek administracyjny dystryktu.
Po roku 1974, kiedy północny Cypr zajęty został przez wojska tureckie, miasto uległo olbrzymim przeobrażeniom, stając się największym portem tranzytowym na Morzu Śródziemnym. Limassol jest Mekką dla turystów z Europy, ale nie tylko. O jego walorach zadecydowała długa tradycja kulturowa. Na jego terenie znajduje się kilka muzeów (w tym Muzeum Średniowiecznego Cypru znajdujące się na widocznym na zdjęciu zamku) i stanowisk archeologicznych o znaczeniu światowym.
Limassol założone zostało pomiędzy dwoma starożytnymi miastami Amathus i Kurion. Z tego powodu w okresie bizantyjskim znane było jako Neapolis ("Nowe Miasto"). Sieć kurortów ciągnie się u wschodnich wybrzeży, aż do pobliskiego Amathous. Miasto nieustannie jest rozbudowywane wzdłuż wybrzeża, około 500 m rocznie, oraz w kierunku podnóży masywu Troodhos.

642. Finlandia

26 wrz 2011


od: Leyla

A – pierwsza litera alfabetu łacińskiego i alfabetów na nim opartych, w tym alfabetu polskiego. Oznacza zwykle w danym języku samogłoskę otwartą, np. [a] lub [ɑ]. Pochodząca od fenickiej litery 'ālep, wymawianej przy szerokim otwarciu jamy ustnej i niskim położeniu języka, do alfabetu łacińskiego przeszła poprzez alfabet grecki, w którym występuje jako litera α (alfa).

641. Holandia

26 wrz 2011


od: Tessa


Groningen to miasto w północnej Holandii, stolica prowincji o tej samej nazwie. Zespół miejski zajmuje obszar 76,77 km² i oprócz Groningen obejmuje jedenaście miejscowości.
W Groningen znajduje się renomowany uniwersytet, założony w 1614 oraz mierząca około 100 metrów wysokości Martinitoren, jedna z najwyższych wież kościelnych w Holandii.
Groningen jest najbardziej zroweryzowanym miastem w Europie. Ponad 57% wszystkich podróży w mieście odbywa się na rowerze. Na świecie zajmuje trzecie miejsce, ustępując jedynie dwóm chińskim miastom.

640. Polska

26 wrz 2011


od: Magda


Dom przysłupowy (niem. Umgebindehaus, cz. podstavkovy dům), zwany nieprecyzyjnie „domem łużyckim”, to unikalny typ budownictwa ludowego występujący na obszarze Euroregionu Nysa.
Autorstwo tego systemu budowania przypisuje się inwencji rzemieślników z historycznych Górnych Łużyc. Stąd dalsza ekspansja objęła północne Czechy i część Dolnego Śląska. Początki budownictwa przysłupowego sięgają XVII wieku, zaś pełny rozkwit nastąpił w XIX stuleciu i z tego też czasu pochodzi większość zachowanych obiektów. Ich liczbę we wszystkich trzech krajach szacuje się na ponad 17.000. W niektórych wschodnio-saksońskich miejscowościach (np. w Ebersbach, Hirschfelde, Markersdorf) tworzą one zespoły urbanistyczne, podobnie do niedawna było w polskiej Bogatyni i w jej okolicy.

639. Portugalia

16 wrz 2011



Alto Douro (port. Górne Douro) to region winiarski w północno-wschodniej Portugalii, nad rzeką Douro; z historycznego punktu widzenia południowa część Trás-os-Montes.
Znany z produkcji wina Porto, spławianego niegdyś w beczkach na specjalnych barkach w dół rzeki do miejscowości Vila Nova de Gaia (położonej naprzeciw miasta Porto), gdzie dojrzewało w piwnicach. W 2001 okolica wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajmuje ok. 26 milionów hektarów, co stanowi 10% powierzchni wszystkich upraw winorośli w Portugalii. Tradycja produkcji wina w regionie Alto Douro liczy sobie blisko 2000 lat.

638. Holandia

16 wrz 2011


od: Charlotte


Vlissingen to gmina i miasto w południowo-zachodniej części Holandii, położone na dawnej wyspie Walcheren (prowincja Zelandia). W XVII stuleciu było główną bazą dla statków Kompanii Wschodnioindyjskiej i ważnym portem. Obecnie Vlissingen jest znane głównie z przystani Holenderskiej Marynarki Wojennej, położonej nad brzegami Skaldy.
Z ważniejszych atrakcji turystycznych można wymienić: kościół Grote Kerk (z XIV w.), wieżę Więzienną (koniec XVI w.), barokowe kamienice (XVII w.), ratusz miejski (XVIII w.), muzeum morskie, twierdza Fort Rammekens (XVI w.). Miasto posiada liczne kąpieliska oraz przystań jachtową.

637. Mołdawia

16 wrz 2011


O kartce nie mogę powiedzieć nic ponad to, iż jest kartką świąteczną, która swego czasu przez nadawczynię była wysyłana hurtowo. Cóż, i takie trafiają się w karierze postcrossera ;)

636. Polska

16 wrz 2011


od: Magda

Kaplica Czaszek to zabytek sakralny znajdujący się w Czermnej w województwie dolnośląskim. Kaplica położona jest w odległości ok. 1 km od centrum Kudowy w dolinie rzeki Czernicy.
Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Na ścianie głównej znajduje się niewielki skromny ołtarz z barokowym krucyfiksem, na którym leżą ciekawsze okazy czaszek. Wśród piszczeli i czaszek ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim "Powstańcie z martwych", drugi z wagą i napisem łacińskim "Pójdźcie pod sąd". Przed wejściem stoi pomnik z trójjęzycznym napisem po niemiecku, czesku i polsku: "Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914".

635. Paragwaj

13 wrz 2011


od: Ana

W Asunción Stare miasto, położone tuż nad rzeką, posiada kilka zabytków architektury kolonialnej (wiele zniszczonych zostało podczas wojny paragwajskiej) i XIX-wiecznej: domy z XVII–XVIII wieku, katedra (Catedral Metropolitana), kościoły (m.in. Iglesia de La Encarnación), panteon (Panteón Nacional), stary budynek Senatu. W starej części znajduje się też znany ogród botaniczny. Miasto posiada też nowoczesne centrum, które zostało znacznie rozbudowane w latach 70. i 80. XX wieku wokół dwóch placów miejskich Plaza de los Heroes i Plaza Uruguaya. Najbogatsi mieszkańcy stolicy mieszkają na przedmieściach, zwłaszcza w okolicach Avenida San Martin. W mieście znajdują się liczne muzea.

634. Węgry

13 wrz 2011



Most Łańcuchowy (również Most Széchenyi'ego, węg. Széchenyi lánchíd) w Budapeszcie został zbudowany w latach 1839-1849, według projektu angielskiego inżyniera Williama Tierney'a Clarka. Budowy mostu podjął się szkocki inżynier Adam Clark, którego nazwiskiem nazwano plac między mostem a tunelem pod zamkiem królewskim po stronie Budy. Most został nazwany od nazwiska polityka węgierskiego, Istvána Széchenyiego, od którego pochodzi idea wybudowania tego mostu. Do jego budowy przyczynił się również baron György Sina, który ją sfinansował.
Most stanowił pierwsze stałe połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju - Budy i Pesztu. Był jednocześnie pierwszym mostem kamiennym na odcinku Dunaju w granicach ówczesnych Węgier.

633. Włochy

13 wrz 2011


od: Paola


Zamek Beseno jest największym kompleksem fortyfikacji w Trentino, wykorzystywanym jako scenografia przedstawień i wystaw.
Zajmuje cały szczyt wzgórza ponad Valle dell'Adige. Uderza, oprócz rozmiarów, tutejsza atmosfera - intensywna, fascynująca i sugestywna. Zamek jest siedzibą ekspozycji, imprez kulturalnych i przedstawień kostiumowych, dla których scenografią staje się rozległy Dziedziniec Turniejów, będący dzisiaj pięknym ogrodem. Forteca ta była miejscem historycznych bitew, potyczek z ugrupowaniem Veronesich w XII i XIII wieku, bitwy z 1487r. między Trydentem i Wenecją, walk z francuskimi i austriackimi rewolucjonistami a także starć podczas II Wojny Światowej. W 1973r. hrabiowie Trapp podarowali zamek Autonomicznej Prowincji Trydentu, która przeprowadziła gruntowny remont zabytkowej budowli.
Ogromne bastiony charakteryzujące Zamek Beseno pochodzą z XVI wieku. Brama była kiedyś wyposażona w most zwodzony, a przy wejściu do zamku, na pierwszym dziedzińcu widoczne były trzy otwory strzelnicze z działami. Na wielkim placu stał domek prochowni, który jest dzisiaj biurem informacyjnym z salą projekcyjną. Z boku wznosi się wieża zegarowa i spichlerz. Po przejściu środkowej części Zamku dochodzimy do rezydencji kasztelańskiej. Kompleks feudalny, początkowo, obejmował trzy grupy wież na dwóch wyższych poziomach wzgórza. Na trzecim znajdował się Dom Biskupa i Nowy Pałac.

632. Francja

13 wrz 2011


od: Pyrène

Pireneje (hiszp. Pirineos, franc. Pyrénées) należą do Alpidów Zachodnich, trzeci pod względem wysokości po Alpach i Górach Betyckich łańcuch górski w Europie znajdujący się w północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Jego naturalne przedłużenie stanowią od zachodu Góry Kantabryjskie. Pireneje rozciągają się pomiędzy Atlantykiem na zachodzie i Morzem Śródziemnym na wschodzie osiągając długość 450 km. W większej części Pirenejów grzbiet pasma tworzy granicę francusko-hiszpańską, przebiegając także przez Andorę. Wyjątkiem jest Val d'Aran, która należy do Hiszpanii, mimo że znajduje się po północnej stronie pasma. Do innych drobnych orograficznych anomalii zalicza się na przykład Cerdanya oraz hiszpańska eksklawa Llívia. Szerokość pasma w kierunku północ – południe waha się od 50 do 150 km.

631. Finlandia

13 wrz 2011


Joensuu to miasto we wschodniej Finlandii, w prowincji Finlandia Wschodnia w regionie Północnej Karelii. Założone zostało w 1848 r.
Joensuu jest miastem studenckim: ponad 8000 studentów studiuje na uniwersytecie, który w ciągu 25 lat utworzył pięć wydziałów i około 4000 studentów ma Politechnika Północnej Karelii.
Zostało założone przez rosyjskiego cara Mikołaja I Romanowa w 1848. W XIX wieku Joensuu było miastem manufaktur i handlu. Kiedy w 1860 miasto otrzymało specjalne prawa kupieckie i ograniczenia przeciwko przemysłowi zostały usunięte, lokalne tartaki zaczęły rosnąć i rozwijać się pomyślnie. Ruch rzeczny został usprawniony poprzez wybudowanie kanału Saimaa. Zatem, żywy handel pomiędzy regionami północnej Karelii, Europą Środkową i St. Petersburgiem stał się możliwy. Pod koniec XIX wieku Joensuu było jednym z największych portowych miast w Finlandii.

630. Polska

13 wrz 2011


od: Magda

Jaskinia Niedźwiedzia to najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku, w obrębie wzniesienia Stroma (1166 m n.p.m.).
Otwór wejściowy znajduje się na wysokości 800 m n.p.m. Rozłożone horyzontalnie korytarze mają łączną długość ponad 3,5 km i znajdują się na 3 poziomach. Podczas eksploracji jaskini natrafiono w namuliskach na szczątki tysięcy zwierząt plejstoceńskich, przede wszystkim niedźwiedzia jaskiniowego, stąd jej nazwa.

629. Finlandia

13 wrz 2011


od: Satu

Finlandia jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ państw Europy. Blisko jedna czwarta powierzchni kraju obejmuje tereny położone na północ od koła podbiegunowego.
Finlandia leży w Europie Północnej, nad Zatoką Botnicką (zachodnie wybrzeże) i Zatoką Fińską (południowe wybrzeże), nad Morzem Bałtyckim. Terytorium kraju leży na obszarze przylegającym do Półwyspu Skandynawskiego. Długość linii brzegowej wynosi 1126 km bez wysp, z uwzględnieniem wysp natomiast ponad 4500 km.
Zarówno wyspy, jak i kontynentalna część Finlandii wciąż przechodzą proces wynurzania się z morza w wyniku ruchów izostatycznych. Ciężar lodowców spowodował zapadnięcie się terenu. Od kiedy lodowce stopniały teren powoli zaczyna się podnosić. Na południu i południowym zachodzie proces ten przebiega z prędkością około 25 cm na 100 lat. Na północy proces przebiega szybciej, w tempie około 80 lub nawet 90 cm na 100 lat. Oznacza to, że powierzchnia Finlandii wzrasta o około 7 km² rocznie.

628. Rumunia

13 wrz 2011


od: Carmen


Pałac Pelişor (rum. Castelul Pelişor) to pałac znajdujący się w rumuńskiej miejscowości Sinaia, będący częścią tego samego kompleksu co pałac Peleş. Zbudowany został w latach 1899-1903 z polecenia króla Karola I dla swego bratanka i następcy Ferdynanda i jego małżonki.
Zaprojektował go Czech Karel Liman w stylu Art Nouveau, a meble i wystrój wnętrz zostały zaprojektowane przez wiedeńczyka Bernharda Ludwiga. Pelişor posiada 99 pokoi, a jednym z najciekawszych jest Złota Sypialnia, wykonana według planów królowej Marii. Również część innych pokoi i elementów wyposażenia powstało pod wpływem królowej w stylu secesyjnym z elementami celtyckimi i bizantyjskimi.

627. Francja

10 wrz 2011

Tuileries to dwunasta stacja linii nr 1 w Paryżu. Stacja znajduje się w 1. dzielnicy Paryża. Została otwarta 13 lipca 1900 r. Nazwa wzięła się od dzielnicy Paryża – Tuilerie.
W jej pobliżu znajdują się m.in. Ogród Tuileries, Arc du Carrousel, gmach Ministerstwa Sprawiedliwościoraz plac Vendôme i kolumna Vendôme. Do ciekawostek natomiast należy fakt, iż na stacji Tuileries rozgrywa się jeden z epizodów filmu Zakochany Paryż (Paris, je t'aime) z 2006 r. Film składa się z osiemnastu krótkich historii miłosnych opowiedzianych przez 20 znanych reżyserów z całego świata. Epizod na stacji metra zatytułowany właśnie Tuileries – ze Steve'em Buscemim w głównej roli, wyreżyserowali Joel i Ethan Coenowie.

626. Polska

10 wrz 2011


od: Magda


Twierdza Kłodzko (niem. Festung Glatz) to dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.
Powierzchnia twierdzy wynosi ponad 30 hektarów. W skład kompleksu twierdzy kłodzkiej wchodzą twierdza główna, fort posiłkowy Owcza Góra, obwarowania miejskie (fragmentaryczne) oraz umocnienia polowe. Po przebudowie obiektu przez króla Fryderyka Wielkiego, do 1945 roku mocno ufortyfikowana twierdza pełniła rolę militarną oraz ciężkiego więzienia. Jednym z pierwszych więźniów był pruski oficer i awanturnik Friedrich von der Trenck (1727-1794) za romans z królewską siostrą, księżną Amalią. Jemu, jako jednemu z nielicznych powiodła się ucieczka z twierdzy. Innym był generał austriacki, hr. Wilhelm Reinhard von Neipperg (1684-1774), skazany na twierdzę za zawarcie bez upoważnienia niekorzystnego pokoju belgradzkiego w 1739 r.; ułaskawiony po śmierci cesarza Karola VI.

625. Japonia

10 wrz 2011


od: Natsumi


Fudżi i jego masyw są celem licznych wycieczek turystycznych i pielgrzymek. Oficjalny sezon wspinaczkowy to lipiec i sierpień. Na sam szczyt prowadzą obecnie cztery szlaki turystyczne, przy których jest dziesięć odpłatnych schronisk turystycznych. Do wysokości 2400 m n.p.m. można dojechać drogą asfaltową, w lecie także autobusem rejsowym. Na szczycie działa obserwatorium meteorologiczne.
Wokół Fudżi, od strony północnej, leży pięć jezior pod wspólną nazwą Fuji Goko: Kawaguchi, Yamanaka, Sai, Motosu oraz Shoji. W pobliżu są też znane wodospady Shiraito, często odwiedzane przez turystów. Fudżi jest częścią Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu.
W czerwcu 2009 r. otwarto Mount Fuji Shizuoka Airport, mały port lotniczy do obsługi połączeń z lotniskami w Nagoi i Tokio-Haneda. Port znajduje się pomiędzy miastami Hamamatsu i Shizuoka.

624. Hiszpania

10 wrz 2011


od: Wendy

Valladolid to miasto w środkowej Hiszpanii, stolica wspólnoty autonomicznej Kastylia i León oraz prowincji Valladolid, położone nad rzeką Pisuerga (dopływ Duero).
Chociaż zostało założone przez muzułmanów w VIII wieku to jednak Valladolid jest przede wszystkim jednym z przykładów stylu izabelińskiego - formą przesadnego plateresco wyrażonego w ekstrawaganckim. kwiecistym zdobnictwie, nazwanym na cześć Izabeli Kastylijskiej.

623. Stany Zjednoczone

10 wrz 2011


od: Kelli

Pensylwania (ang. Pennsylvania)to stan w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, pomiędzy rzeką Delaware a jeziorem Erie.
Pierwszymi osadnikami europejskimi na terenie obecnego stanu byli Szwedzi, którzy osiedlili się w 1643 roku. Niedługo potem kolonia przeszła pod władzę Holandii, a następnie Anglii. Właściwym początkiem historii stanu Pensylwania było przyznanie 4 marca 1681 przez króla angielskiego Karola II prawa do założenia nowej kolonii w okolicach przyszłej Filadelfii dla Williama Penna. Penn, który był kwakrem, chciał założyć kolonię w Ameryce dla swoich współwierców, chcących uciec od prześladowań ich wiary w Anglii. Od jego imienia i łacińskiego słowa sylvania znaczącego lasy bierze się nazwa Pennsylvania czyli Lasy Penna.

622. Holandia

10 wrz 2011


od: Roelof

Imagine to utopijna piosenka napisana i wykonywana przez Johna Lennona na jego albumie z 1971 o tym samym tytule. Lennon napisał ją jako piosenkę antyreligijną, antynacjonalistyczną, niekonwencjonalną i antykapitalistyczną[1], jednak została zaakceptowana z powodu jej lekkiej formy. W 2004 utwór został sklasyfikowany na trzecim miejscu listy 500 utworów wszech czasów wg magazynu Rolling Stone.
Sam John Lennon tak mówił o swoim utworze: "To właściwie manifest komunistyczny, chociaż nie jestem komunistą i nie należę do żadnego ruchu. "Imagine" jest tym samym co piosenki "Working Class Hero", "Mother" czy "God" z pierwszej płyty, która była dla ludzi zbyt realistyczna, więc jej nie kupowali. Zakazano jej w radiu. "Imagine" zawiera dokładnie ten sam przekaz, tylko pokryty lukrem. I niemal wszędzie jest przebojem: ta antyreligijna, antynacjonalistyczna, nonkomformistyczna i antykapitalistyczna piosenka... Lukier sprawia, że jest akceptowalna. Zrozumiałem jak muszę postępować."




SZABLON BY: PANNA VEJJS.