1454. Włochy

4 mar 2013


Wieża Niepokalanej (wł. Guglia dell'Immacolata) to jedna z monumentalnych kolumn dżumy wzniesionych w historycznym centrum Neapolu, które budowano aby uczcić koniec zarazy. W rzeczywistości większość z tych kolumn było wznoszonych jako wota dziękczynne za przeżycie innych śmiercionośnych katastrof (np. trzęsienia ziemi lub wybuchy wulkanu) lub po prostu jako manifestacja wiary.
Wieża Niepokalanej zaczęła być wznoszona w 1747 roku za panowania Karola III i znajduje się na Placu Gesù Nuovo. Władca uznał, że lud ma prawo oglądać figurę Niepokalanej nie tylko w trakcie wizyty w kościele Gesù Nuovo gdzie stał oryginalny posąg. Kolumna została zaprojektowana przez Giuseppe Genoino a jej głównymi rzeźbiarzami byli Matteo Bottiglieri i Francesco Pagano.
Bogata ornamentyka iglicy uosabia neapolitańską rzeźbę barokową. Budowa kolumny była ułatwiona dzięki wcześniejszemu istnieniu w tym miejscu konnego pomnika Filipa V z Hiszpanii, który został częściowo zniszczony w 1705 po zakończeniu rządów hiszpańskich wicekrólów.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.