1453. Białoruś

4 mar 2013


Park Narodowy Jeziora Brasławskie znajduje się na północnym zachodzie kraju na obszarze zwanym Pojezierzem Białoruskim. Jest to teren obejmujący najpiękniejsze i najlepiej zachowane leśne i jeziorno-rzeczne kompleksy błotne oraz unikalne pomniki przyrody.
Park Narodowy "Jeziora Brasławskie" graniczy na północy z Łotwą. Terytorium Parku rozciąga się w kierunku północno-wschodnim, zajmując powierzchnię ok. 69 tys. hektarów. Park został powołany w sierpniu 1995 roku w celu ochrony kompleksu jezior i krajobrazu polodowcowego. Około 18-20 tys. lat temu w tym miejscu znajdował się lodowiec, którego grubość wahała się od kilkudziesięciu do kilkuset metrów. Ostatnie ocieplenie klimatu wywołało powolne topnienie lodów i cofnięcie się lodowca na północ. Wskutek skomplikowanych procesów, które miały miejsce przy topnieniu gigantycznego lodowego pancerza, utworzyły się systemy jezior i równin, poprzedzielanych licznymi grzbietami o różnorakiej formie.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie





SZABLON BY: PANNA VEJJS.