1452. Turcja

4 mar 2013


Współcześni Turcy wywodzą się z koczowniczych plemion tureckich z centralnej Azji. Języki tureckie są do dziś rozpowszechnione po Uzbekistan i Kazachstan. Choć już od XI w. Turcy są muzułmanami, charakterystyczny język i kultura oddzielały ich od świata arabskiego.
Kultura Turcji formowała się pomiędzy nim a chrześcijańską Europą. Jeszcze do zakończenia I wojny światowej, w dzisiejszych granicach kraju mieszkało sporo chrześcijańskich Greków i Ormian. Dziś pozostały po nich jedynie ruiny kościołów.
Wpływ na charakter dzisiejszej Turcji mają też imigranci z Bałkanów oraz mniejszość kurdyjska, zamieszkująca południowo-wschodnią Turcję.
Słynne jest powiedzenie Atatürka: Ne mutlu Türküm diyene - "Jakże szczęśliwy jest ten, kto może powiedzieć, że jest Turkiem". Z jednej strony oznacza dumę ze swej ojczyzny i jej przeszłości. Z drugiej strony europeizujące reformy Atatürka nakazały odcięcie się od tej przeszłości, która była osmańska i islamska.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.