1402. Węgry

31 sty 2013


Budavári sikló to jedna z dwóch z kolejek zębatych w Budapeszcie. Kursuje między pl. Adama Clarka (rondo przy budańskim przyczółku Mostu Łańcuchowego) a pl. św. Jerzego (Szent György tér, między starówką a Zamkiem na Wzgórzu Zamkowym). Została zbudowana w r. 1870 z inicjatywy syna hr. Istvána Széchenyiego – celem było udogodnienie połączenia wzgórza z resztą miasta (dopiero w 1928 r. zaczął tam jeździć autobus). Była to druga tego typu kolej w Europie (po lyońskiej).
Po II wojnie światowej zniszczonej kolejki początkowo nie odbudowywano – na wzgórze kursował autobus, więc uznano ją za niepotrzebną. W 1963 r. planowano zbudować na jej miejscu ruchome schody, jednak dwa lata później wrócono do planu odbudowy. Plany wielokrotnie zmieniano – kolejka ruszyła dopiero w 1986 r. Podlega pod zarząd BKV. Od 1987 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Po linii kursują wahadłowo dwa wagoniki, połączone łańcuchem (są one dokładną kopią oryginalnych wagoników sprzed 140 lat). Torowisko ma normalny rozstaw szyn (1435 mm). Wagoniki są napędzane jednym silnikiem elektrycznym, znajdującym się pod górną stacją kolejki (przed wojną był to silnik parowy, znajdujący się pod dolną stacją). Długość trasy wynosi 95 m, różnica poziomów – 50 m. Kolejka nie kursuje w poniedziałki nieparzystych tygodni roku (wtedy przeprowadzana jest konserwacja).

6 komentarzy:

 1. A jakim cudem ja nie miałem o niej pojęcia? I na nogach darłem na zamek...
  I zawsze czytam przewodniki jeśli wiem, że gdzieś wyląduję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też nie miałam o niej pojęcia i też się na zamek wspinałam na piechotę. przez zupełny przypadek przeczytałam o niej na wikitravelu. wniosek z tego? olać przewodniki, czytać o danym miejscu na wikitravel :)

   Usuń
  2. Już pominę fakt, że jeden z towarzyszy podróży podobno często bywa w Budapeszcie :) Nic nie wspomniał.

   Usuń
 2. Rewelacyjna kolejka, pierwszy raz w życiu taką widzę. Ciekawe jak wygląda w środku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podoba mi się fakt, że pozostała unikatowa a nie unowocześniona wizualnie.
  Ma swoj styl i urok.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na prostych poziomych torach pasażerowie mieliby dość ciekawą podróż.. na leżąco:)
  Kartka super!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.