252. Katar

21 cze 2010


od: Asif

Katar (arab. قطر) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską. Katar to księstwo (emirat). Według tymczasowej konstytucji z 1971 głową państwa jest emir (z panującego rodu As-Sani). Władzę wykonawczą sprawuje powoływany przez emira rząd z premierem. 35-osobowa Rada Doradcza jest organem konsultacyjnym rządu. Nie ma parlamentu ani partii politycznych.
Kraj jest rządzony przez ród al-Thani, który jest u władzy nieustannie od XVIII wieku. W historii kraju tylko dwa razy był on pod zaborami: w latach 1872-1916 był on wcielony do Turcji, a w latach 1916-1971 był okupowany przez Wielką Brytanię. Od roku 1971 tym wewnętrznie stabilnym krajem znów rządzi ród al-Thani.
Katarowi najwięcej dochodów przynosi wydobycie gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Krajowy przemysł koncentruje się nie tylko na wydobywaniu tych surowców, ale i na ich przetwórstwie. W 1971 u wybrzeży emiratu największe złoże gazu ziemnego na świecie - tzw. Pole Północne - o zasobach sięgających 18 bilionów metrów sześciennych gazu, co uplasowało Katar, obok Rosji i Iranu, wśród trzech państw o największych zasobach gazu ziemnego na świecie. Katar jest obecnie największym eksporterem gazu ziemnego w postaci płynnej na świecie.

8 komentarzy:

 1. W tych krajach arabskich to mają wyobraźnię żeby takie cudeńka projektować... no i kasę oczywiście żeby wszystko w życie wprowadzać ;P

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem tylko jedno słowo: ŁAŁ (o ile można to nazwać słowem)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale bajer! Normalnie stokroć piękniejszy widok niż kartki z metrem!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna kartka, a widoczek ulala...;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.