222. Pakistan

9 cze 2010


od: Asif

Hunza - dawne księstwo muzułmańskie znajdujące się na obszarze dzisiejszego Pakistanu. Hunza obejmowało obszar 10,101 km², jego stolicą był Karimabad. Księstwo powstało w XIV wieku w północno-wschodniej części dzisiejszego Kaszmiru. W 1889 przyjęło narzucony przez Brytyjczyków protektorat. W 1947 znalazł się w części Kaszmiru zajętej przez Pakistan, gdzie otrzymał status autonomicznego księstwa. Z powodu silnych nastrojów proindyjskich w księstwie, zostało ono zlikwidowane 25 września 1974.
Mniej więcej na północ od Himalajów ciągnie się pasmo wysokich gór Karakorum z drugim co do wysokości szczytem świata K2 zwanym Czogori. Jest to najwyższy szczyt kraju, który wznosi się na 8611 m n.p.m. Karakorum są najwyższymi górami Pakistanu, które zbudowane sa z prekambryjskich skał granitowych i gnejsów. Góry te cechuje młoda alpejska rzeźba z ostrymi formami skalnymi i głęboko wciętymi dolinami. Do nich należy również widoczny na zdjęciu Ulter Peak.

Uwielbiam tę kartkę!

2 komentarze:

  1. Śliczniutka ta kartka. W życiu nie powiedziałbym, że to Pakistan.

    OdpowiedzUsuń
  2. wiem, będę banalna, ale... piękna jest i gratuluję zdobyczy:)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.