94. Włochy

30 sty 2010Sardynia (wł. Sardynia, sardyński: Sardigna lub Sardinnia) jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym (po Sycylii).
Jest częścią Włoch o regionalnej autonomii nadanej Konstytucją Włoch. Nazwa Sardynii opiera się na przekształceniu włoskiego sardinus/sardina, czyli "mały Sard".
Sardyńczycy nie stanowią jednorodnej populacji z genetycznego punktu widzenia, w porównaniu do innych społeczeństw europejskich i śródziemnomorskich Sardyńczycy posiadają liczne wyróżniające cechy genetyczne. Około 42% Sardyńczyków posiada chromosom Y o haplogrupie I, który wykazuje wysoką częstotliwość tylko w Skandynawii, północnych Niemczech i obszarze Chorwacji, Bośni, Czarnogóry i Serbii.
Podgrupa I-M26 z haplogrupy I jest niemal unikatowa na wyspie, niewielką jej liczbę można znaleźć wśród mieszkańców kraju Basków, Kastylii, departamencie Béarn oraz w Bretanii we Francji, Anglii, Szwecji i na Korsyce. Poza tymi haplogrupami pojawia się też kilka innych unikatowych w skali światowej.

2 komentarze:

  1. Ja chyba też, jaki piękny błękit...

    Chciałabym się tam teraz znaleźć i wygrzać na plaży, ta zima już za długo trwa.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.