93. Białoruś

30 sty 2010Dworzec kolejowy w Mińsku (dworzec pasażerski) (biał. Мінск-Пасажырскі, ros. Минск-Пассажирский) jest głównym terminalem pasażerskim w Białorusi.
Stacja została wybudowana w 1873 roku jako vakzal Vilenski - stacja Vilnius. Pierwotnie drewniany budynek został zburzony w 1890 roku i ponownie wybudowany jako kamienny. Podczas II wojny światowej dworzec Mińsk została całkowicie zniszczony i odbudowany dopiero w latach 1945-1946; w tej postaci służył do 1991 roku.
Nowy budynek mińskiej stacji kolejowej został zbudowany w latach 1991-2002. Jego budowa została opóźniona ze względu na trudności finansowe, jednak teraz Mińsk może poszczycić się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej "na czasie" dworców we Wspólnocie Niepodległych Państw.
Istnieją plany, aby przenieść cały podmiejski ruch kolejowy z Mińska Pasażerskiego do mniejszych stacji Minsk-Uskhodni (wschodni), Minsk-Paudnyovy (południowy) i Minsk-Paunochny (północny) w roku 2020.

3 komentarze:

  1. Boże, jakie to smutne o.O Mieli takie piękne dworce, a teraz taka plastikowa konstrukcja ;|

    OdpowiedzUsuń
  2. prawda? a wszystko aby było niby lepsze, nowocześniejsze i trendy...

    OdpowiedzUsuń
  3. Wystarczy popatrzeć i na Polskę ... kiedyś nawet bloki były ładnie rzeźbione ... a dziś ... ytong

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.