348. Katar

14 wrz 2010


od: Glenn

Ad-Dauha (arab. الدوحة; "wielkie drzewo"; poprzednia nazwa Al-Bida) to miasto w Azji leżące na wschodnim wybrzeżu półwyspu Katar, w Zatoce Perskiej, a zarazem stolica i największe miasto Kataru. Mieszka tu 60% obywateli Kataru. W krajach anglosaskich miasto znane jest pod nazwą Doha.
Przez wiele lat Ad-Dauha było ważnym portem, jednak płytkie wody i rafy koralowe powodowały, że w porcie nie mogły cumować duże jednostki. Miasto zostało zniszczone w 1867 w czasie wojny z Bahrajnem. W 1916 Brytyjczycy ustanowili je siedzibą swojego protektoratu. Gdy Katar uzyskał niepodległość, miasto zostało jego stolicą. Miasto wyraźnie zmieniło swój wygląd: zlikwidowano slumsy, wybudowano nowe budynki mieszkalne, zbudowano odsalarnię wody morskiej, która zaopatruje mieszkańców.

7 komentarzy:

  1. Na zdrowie pasażerko. Mam nadzieje,że szybko pozbędziesz się kataru, no taka teraz pora na łapanie tych wszystkich choróbsk.Współczuje i polecam krople do nosa ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. W takim razie ja też chcę takie choróbsko złapać, jakoś przeboleje używanie kropli do nosa w zamian za taką pocztówkę ;D

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.