321. Ghana

3 wrz 2010


od: Frank

Ghana (Republika Ghany) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Nazwa kraju w języku Asante oznacza "Król - Wojownik". Pochodzi od przedkolonialnego, średniowiecznego Imperium Ghany, które jednak rozciągało się na terenach dzisiejszego Mali i Mauretanii. Handel z Europejczykami został po raz pierwszy nawiązany już w XV w., natomiast przedkolonialne królestwo Aszanti zachowało niepodległość aż do roku 1874, w którym to zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię. Niepodległość odzyskała w roku 1957.
Mieszkańcy Ghany uwielbiają się bawić, a że ludów i kultur tu od groma, to nie ma praktycznie tygodnia, żeby w jakimś zakątku kraju nie odbywał się jakiś festyn. Zdecydowana większość imprez ma charakter świąt plemiennych i dotycz ściśle określonej grupy. Do jednych z najciekawszych imprez należy widoczny na kartce Hogbetsotso Festiwal, który odbywa się co roku w listopadzie w miejscowości Angola. Festiwal eksponuje historie i kulturę ludu Ewe i upamiętnia ucieczkę plemienia z sąsiedniego Togo.

2 komentarze:

  1. Zgadzam się z przedmówczynią. Bardzo ładna pocztówka. Ja osobiscie takie lubie, zresztą w dużej mierze ukazuje kulturę kraju.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.