349. Nigeria

14 wrz 2010


od: Ahmed


Benin lub Edo – tradycyjne królestwo afrykańskie leżące na terenie stanu Edo w południowej części państwa Nigeria, zamieszkane przez lud Edo. Tradycje ludu Bini (Edo) umieszczają początki Beninu w odległej przeszłości. Wedle tradycji lud przybył z Egiptu, wybrał władcę Igodomigodo (Beninu) o imieniu Igodo z tytułem ogiso. Jego syn Ere miał założyć wiele osad i utworzyć stowarzyszenia rzemieślników, rzeźbiarzy w drewnie i kości słoniowej. Miał on wprowadzić wiele elementów do ceremoniału dworskiego, np. tron (ekete). Inne legendy mówią o związku władców z władcami Ife u Jorubów przez pochodzenie obu dynastii.
Rok 1897 jest przełomowy w dziejach Beninu. Doszło wtedy do konfliktu zbrojnego z Wielką Brytanią. Brytyjczycy traktowali Benin jako główną przeszkodę w rozszerzaniu ich władzy w stronę rolniczego wnętrza zachodniego afrykańskiego wybrzeża. Sprowokowali Benijczyków, by dostać powód do wojny. Walki trwały przez 8 dni. Król został zdetronizowany i skazany na wygnanie do Kalabaru, gdzie przebywał do śmierci. Brytyjczycy splądrowali jego pałac, zabrali tysiące dzieł sztuki i innych kosztowności, które dzisiaj ozdabiają wiodące muzea w Europie i Stanach Zjednoczonych. Stolica Benin została spalona do ostatniego domu. 9 września dawne królestwo Beninu zostało zniesione i włączone do brytyjskiej kolonii Nigeria.

4 komentarze:

  1. i Ty narzekasz, że ja mam ładne kartki, czyli jak mówi stare przysłowie pszczół "przyganiał kocioł garnkowi" :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie w takim stylu marzy mi się kartka z krajów afrykańskich...Może się doczekam kiedyś. :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.