332. Polska

8 wrz 2010


od: greyboy

Wigierska Kolej Wąskotorowa to kolejka turystyczna o długości 10 km, wożąca turystów wzdłuż jeziora Wigry, przy południowym jej brzegu. Jest cennym zabytkiem techniki oraz jedną z nielicznych całorocznych atrakcji turystycznych regionu. Latem przewozy odbywają się w odkrytych wagonikach, poza sezonem letnim w krytych i ogrzewanych.
W czasie I wojny światowej w Puszczy Augustowskiej wybudowano leśną kolejkę do transportu drewna z wyrębu. Położone obok szlaku jeziora: Wigry, Wierśnie i Zalewa - były doskonałymi magazynami konserwującymi drewno. W 1989 roku wąskotorówka zakończyła przewozy, by dwa lata później zostać wpisaną do rejestru zabytków, jako jedna z najdłużej pracujących kolejek leśnych w Polsce.
W 2000 roku postanowiono znów ją uruchomić, tym razem jako atrakcję turystyczną Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Wigierska Kolej Wąskotorowa powstała, aby odbudować i chronić zabytkową kolejkę na całej jej długości. WKW czyni starania w celu uzyskania zgody na prace restauracyjne na odcinku od Krusznika do Tartaczyska nad Czarną Hańczą (kolejnych 14 km).

2 komentarze:

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.