346. Grecja

13 wrz 2010


od: David

Mało który region Grecji budzi większe zdumienie i jest bardziej uroczy od Zagóri. Dziki, jałowy obszar na północ od Jániny otaczają od zachodu i południa drogi wiodące do Kónitsy i Métsova, a od północnego wschodu – dolina rzeki Aóos.
Krajobrazy są naprawdę wspaniałe: rozległe lasy, nagie wapienne skały, głębokie wąwozy, w których pienią się wartkie rzeki i płynące częściowo pod ziemią strumienie. Pod uprawę nie nadaje się tu nawet skrawek ziemi, nic więc dziwnego, że Zagóri ma niewielu mieszkańców. Doprawdy jest to ostatnie miejsce, w którym można by się spodziewać jednych z najwspanialszych w Grecji zabytków architektury.
Na zdjęciu można zobaczyć także Tymfi, masyf leżący w Zagóri. Najwyższy ze szczytów, Gamila, ma 2 497 metrów wysokości, pozostałe szczyty to Gamila II (2480 m.) i Tsouka Rossa (2466 m.). Do masywu Tymfi należy również Wąwóz Vikos, który w 2001 roku został wpisany do Księgi Guinessa, jako najgłębszy wąwóz na świecie (w stosunku do swojej szerokości).

3 komentarze:

 1. tęsknie za taka zieloną wodą :( nasza też jest zielona ale w innym słowa znaczeniu :F

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie nietypowe ujęcie Grecji, co nie zmienia faktu, że chętnie bym sobie w takim miejscu wypoczęła :D

  OdpowiedzUsuń
 3. WooooW!
  I mówisz, że to ja mam fajne pocztówki?! Przez Twoje zbieram szczękę gdzieś z podłogi. Rewelacyjne! Boże, czemu nie mogę mieszkać w tak fantastycznych krajach?!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.