352. Holandia

15 wrz 2010


od: Loes

Stelling van Amsterdam to w języku niderlandzkim znajdująca się liście światowego dziedzictwa UNESCO linia obrony Amsterdamu. Jest to 135-kilometrowy pierścień fortyfikacji wokół Amsterdamu, który składa się z 42 fortów znajdujących się w odległości od 10 do 15 kilometrów od centrum oraz nizin, które mogły być łatwo zatopione w czasie wojny. Zatopienie ich dawało głębokość raptem 30 centymetrów, która była niewystarczająca dla wojennych łodzi. Wszelkie budynki w odległości 1 kilometra od linii musiały być wykonane z drewna, tak aby w razie potrzeby mogły zostać spalone i szybko usunięte.
Stelling van Amsterdam zostało zbudowane w latach 1880 - 1920. Wynalezienie samolotów i czołgów spowodowały, że tak jak szybko zostało wybudowane, tak szybko stało się zwyczajnie przestarzałe. Aktualnie wiele fortów znajduje się pod opieką rad miasta i ministerstwa przyrody i są udostępniane do zwiedzania.

3 komentarze:

  1. taka linia obrony jak ta z kartki to u nas na każdej wiosce :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tylko na naszych wioskach trudniej sforsować bo jeszcze pastucha podłączają!

    OdpowiedzUsuń
  3. Taaaaaaaa linia obrony ... a podczas II Wojny Światowej Hitler nie spotkał na tych ziemiach oporu ;P

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.