335. Niemcy

9 wrz 2010


od: Christophe

Zamek Neuschwanstein (Nowy Łabędzi Kamień) to XIX-wieczny zamek neoromańsko-pseudomauretańsko-neogotycki położony w Bawarii, nad przełomem rzeki Pollak w Alpach Bawarsko-Tyrolskich, na pograniczu Niemiec i Austrii.
Jego fundatorem był król Ludwik II Bawarski. Pierwsze prace nad budową Neuschwanstein rozpoczęły się 5 września 1869, na szczególną uwagę zasługują niezwykle dopieszczone przez młodego króla wnętrza. Każda komnata została starannie dopracowana przez malarzy historycznych z całego kraju.
Astronomiczna suma pieniędzy przeznaczona na budowę zamku oraz dziwne zwyczaje króla na tyle bulwersowały rząd, że postanowił on obalić niewygodnego władcę. 9 czerwca 1886 rząd dojrzał do decyzji o pozbyciu się króla udowadniając mu chorobę psychiczną.
Ludwik II, za życia nierozumiany i potępiany za rozrzutność, pozostawił Bawarii swój najcenniejszy skarb. Przychody ze zwiedzania znacznie przewyższają sumę przeznaczoną na budowę rezydencji, bowiem co roku przybywa tu ponad milion osób.

5 komentarzy:

 1. O rany jakie dziwne ujęcie! W życiu bym nie powiedział, że to Neuschwanstein

  OdpowiedzUsuń
 2. Też go mam w swojej kolekcji :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie mam i w sumie, bardziej wolałabym zobaczyć go na żywo...hihi. Czasami się zastanawiam, jak można (-było) mieszkać w takich pałacach/zamkach. Przepych dzianin, ozdób, jadla,a wszystko to w "czterech scianach" grubych zimnych murów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale za to jaki metraż Cleo ;P

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna pocztówka, jak na Niemcy to już w ogóle!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.