1561. Sint Maarten

9 paź 2015
od: Dee

Sint Maarten to terytorium zależne Holandii (de iure autonomiczny kraj wchodzący w skład Królestwa Niderlandów) położone w Małych Antylach, zajmujące południową część wyspy o tej samej nazwie.
Powierzchnia Sint Maarten wynosi 34 km², a zamieszkuje ją ok. 35 000 osób. Językiem urzędowym jest holenderski (niderlandzki), lecz powszechnie używany jest język angielski. Stolicą jest miasto Philipsburg liczące ok. 1300 mieszkańców.
Sint Maarten zajmuje południową część wyspy Sint Martin, która cechuje się górzystym krajobrazem. Tereny obejmujące wyspę wznoszą się jedynie na 300-400 m n.p.m. a krajobraz w niektórych miejscach jest wybitnie nizinny. Na terytorium Sint Maarten jak i całej wyspy panuje równikowy klimat. Roślinność jest w znacznym stopniu wyniszczona, gdzie znaczne tereny zajmuje zabudowa miejska i tereny rolnicze. Rosną niewielkie fragmenty lasów tropikalnych. Wyspę otaczają rafy koralowe. Co roku region nawiedzają cyklony tropikalne.
Przez wyspę przebiega granica lądowa z francuskim terytorium Saint-Martin.

Kartkę udało mi się zdobyć poprzez facebookową wymianę, tym samym kolejne terytorium zniknęło z mojej listy brakujących miejsc. I tylko szkoda, że zamiast znaczka dostałam stempel.
Zrobiło się zimno więc letnie i wakacyjne pocztówki z tropikalnych miejsc są idealne na ten okres, przez chwilę można zapomnieć o dzisiejszych pierwszych minusowych temperaturach. Dziś wyciągnęłam już rękawiczki, czapka to też pewnie tylko kwestia czasu... Czy u was też było tak zimno?

6 komentarzy:

 1. Piękna pocztówka, zazdroszczę zdobyczy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie było wręcz mroźnie! Miałam zajęcia na uczelni od 7:30 (jak wychodziłam z domu to było +2,5 stopnia na zewnątrz) i wyobraź sobie, że ktoś zostawił uchylone okna w laboratorium na noc... Przez pierwsze 2 godziny myślałam, że zamarznę :o
  Kartka śliczna, choć szkoda, że bez znaczka :( Też mam kilka kartek właśnie ze stemplem i zawsze mnie to smuci ;<

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam te wszystkie małe państwa i terytoria zależne. Ostatnio przyszło Guernsey do mnie, a kiedyś wysyłałem do Gwadelupy. Bardzo chciałbym takie kartki otrzymywać.
  U nas dzisiaj było słońce i ładna pogoda, ale dość zimno. Czuło się w powietrzu już zimę. Aczkolwiek to nie jaskółka zimy jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co za cudowny widok na pocztówce:) A szkoda, że nie otrzymałaś prawdziwego znaczka, ponieważ St. Maarten wydało w tym roku bardzo ładne znaczki o różnorodnej tematyce.
  Karaiby to jeden z moich ulubionych rejonów świata pod względem pocztówkowym i podróżniczym. Dotychczas udało mi się zdobyć pocztówki zaledwie z 2 - Puerto Rico i Trynidad&Tobago.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale masz przepiękną pocztówkę z tego miejsca! Strasznie się można rozmarzyć, szczególnie, że u nas faktycznie jest mega zimno :( Niby u mnie teraz słońce świeci, ale co z tego jak wiatr jest tak zimny, że brrrr...
  Mam pocztówkę z tego miejsca, ale czeka na mnie w Niemczech i widziałam ją tylko w przelocie na Skypie i nie wiem w sumie czy jest ze znaczkiem, czy ma podobnie jak Twoja stempelek... Moja chyba jest multi, z tego co pamiętam... Pokażę ją pewnie na blogu dopiero w listopadzie, jak ją w końcu zobaczę na żywo :p

  OdpowiedzUsuń
 6. Ah.. cudny widok! Mam baardzo podobną pocztówkę z prawie identycznym widokiem, ale z Kanady ;d Oj tak, już zaczynam tęsknić za latem i pluć się w brodę, że w lipcu chciałam zimę ;d

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.