1565. Kanada

26 paź 2015

Canadian Rockies (fr. Rocheuses canadiennes) to pasmo w Górach Skalistych, jedna z siedmiu głównych części tego łańcucha. Pasmo to leży w całości w Kanadzie i zajmuje powierzchnię około 93,5 tys. km². Jest to najwyższa z leżących w Kanadzie części Gór Skalistych.
Najwyższym szczytem Canadian Rockies jest Mount Robson, który jest najwyższym szczytem Gór Skalistych na terenie Kanady.
W porównaniu z amerykańską częścią Gór Skalistych kanadyjska część różni się od południowej zarówno pod względem wyglądu jak i budowy. Kanadyjska część zbudowana jest w większości ze skał osadowych takich jak wapień lub łupek ilasty. W budowie amerykańskiej części przeważają skały metamorficzne np. gnejs oraz skały magmowe jak np. granit. Kanadyjskie Góry Skaliste powstały w wyniku sfałdowania skał z Kolumbii Brytyjskiej, które przesuwały się w kierunku północno-wschodnim na równiny Alberty. Amerykańskie Góry Skaliste to wynik prawie pionowego wypiętrzenia skał. Kanadyjskie szczyty są niższe niż amerykańskie, ale za to bardziej strome.

Uwielbiam miejsca, w których góry łączą się z wodą - jeziorem, morzem, rzeką. Stanowią dla mnie obraz, widok, którego nie trzeba wówczas już niczym dopełniać. Tak powinien wyglądać raj. Z chęcią usiadłabym tutaj na brzegu i zanurzyła się w swoich myślach. Póki co jednak zostaje mi siedzenia na krześle przy biurku i udawanie, że myślę - o pracy :)

9 komentarzy:

 1. Przepiękna pocztówka! Te góry połączone z wodą i lasem! Niesamowicie pięknie to wygląda. Chciałabym tam być :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałabym się teraz przenieść w takie miejsce i odpocząć ;) Wgląda jak z bajki! :D
  Świetne znaczki... nie mam za wiele kartek z Kanady, więc znaczków również ;(

  OdpowiedzUsuń
 3. Nadaje się do powiększenia i powieszenia na mojej ścianie. Piękny widok i ta nazwa: Canadian Rockies - bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny widok. I chyba nawet mam tę kartkę w favach. Pamietam jak zaczynałam swoją przygodę w oficjalną stroną PC i zachwycałam się nad kartkami przedstawiającymi Góry Skaliste. I chciałam mieć choć jedną z nich w swoich zbiorach. Po jakimś czasie dostałam, i to dokładnie taką jaką chciałam! Pamiętam, wracałam z kartką do domu i ze szczęką opadniętą do kolan, bo nie spodziewałam się, że kiedykolwiek będę ją mieć w domu. Takie momenty w PC lubię najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też mi się wydaje, że mam tę pocztówkę w favach. Jest piękna! W ogóle kartki prezentujące Canadian Rockies są bajeczne. Ja mam chyba mapkę z tej okolicy. Też lubię takie miejsca połączenia wody i gór! Chętnie bym zobaczyła takie miejsce na żywo, bo w sumie to jak do tej pory to chyba Morskie Oko wywarło na mnie największe wrażenie, patrząc na tego typu miejsca. Ewentualnie klif Orłowo też prezentuje się nieźle, choć nie do końca pasuje do tej kategorii :p

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja przyjaciółka marzy o podróży do Kanady.
  Szczególnie, że ona jest miłośniczką gór :D Pięknie musi tam być.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny widok, coś dla miłośników natury i ucieczki od cywilizacji. W swojej kolekcji mam kilka pocztówek z tego regionu:
  http://theworldofpostcards.blogspot.com/search/label/Canadian%20Rockies

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też lubię takie miejsca gdzie są góry i woda, najlepiej morze i do tego palmy :)
  Piękny widok, te góry odbijające się w jeziorze robią wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam kilka kartek z tych gór i są rzeczywiście urzekające.I kartki i góry.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.