1515. Francja

24 lut 2015

Lyon (rzymskie Lugdunum, arpit. Liyon) to trzecia co do wielkości aglomeracja po Paryżu i Marsylii we Francji. Leży w środkowo-wschodniej części kraju, nad rzekami Rodanem i Saoną, w regionie Rodan-Alpy.
Po okresie upadku w średniowieczu, w XVI wieku rozpoczął się ponowny rozwój Lyonu jako ważnego ośrodka handlowego i finansowego. W 1793, w czasie rewolucji francuskiej, w mieście wybuchło powstanie żyrondystów i rojalistów przeciwko jakobinom. Natomiast w latach 1831 i 1834 miały tu miejsce krwawo stłumione powstania tkaczy. W czasie II wojny światowej mieściła się w Lyonie najważniejsza komórka francuskiego ruchu oporu, którą dowodził Jean Moulin.
 Historyczna część Lyonu została wpisana 5 grudnia 1998 przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. W nazywanej Vieux Lyon (Stary Lyon) dzielnicy znajdują się liczne zabytki gotyckie i renesansowe.

5 komentarzy:

 1. Cudowna kartka! Musi być tam pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi się zawsze podobały takie pnącza na budynkach. Ślicznie to wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobnie jak Weronika, lubię takie pnącza czy jak ja to określam: "roślinne ściany". Co prawda mnóstwo robactwa się w tym gromadzi, ale mimo wszystko nadaje to pewnego uroku już starym, wiekowym budynkom :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię wchodzić w stare bramy, często można znaleźć tam świetne, klimatyczne zakamarki, jak ten na pocztówce.
  P.S. jak masz ochotę możesz zajrzeć na mojego niepocztówkowego bloga ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kartki z perspektywy bram i framug okiennych to taka do końca nie odkryta tajemnica :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.